Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Здравје

Не сте одамна дома? Еве зошто треба да ја пуштите водата од чешма да истекува неколку минути

По празниците, конечно се враќате во својот дом, но пред да посегнете по чаша вода од чешма, оставете ја водата да истече неколку минути.

Имено, ако чешмите биле суви веќе некое време, во нив може да се акумулираат голем број опасни бактерии.

Најдобро би било да оставите десетина литри вода да истечат пред да ја наполните чашата, советуваат вработените во Германскиот советодавен центар за потрошувачи.

Оваа вода не мора да оди во одвод, бидејќи е доста добра, на пример, за наводнување цвеќиња.

Бактеријата легионела, причина за многу опасна болест на легионери, се размножува во топла стагнација на вода и луѓето можат да се заразат со неа дури и со вдишување честички за време на туширање.

Бактеријата може да предизвика тешка пневмонија кај некои луѓе, често фатална, со симптоми слични на грип.

Ако имате доверлива личност која ќе ја посети вашата куќа додека патувате или сте на одмор, замолете ја повремено да ги отвора славините бидејќи циркулацијата на водата спречува размножување на бактерии, велат од германскиот центар.

Можеби ќе ве интересира

Без вода делови од Скопје

M T

Делови од Скопје без вода

M T

Невреме во Словенија – Љубљана под вода

M T