27.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+ MeteoCentar Centar Македонија Во тренд...

Уште утре дожд и грмежи, потоа стабилизација – Метеоцентар со детална прогноза за следните неколку дена

Утре ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност и со умерен, во западните делови засилен ветер од западен правец. Попладне ќе има услови за краткотраен пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја.

Од понеделник ќе биде претежно стабилно со слаб до умерен северозападен ветер, поизразен вдолж Повардарието.

Прогноза за 30.08.2021
Минимална температура: 10°C до 19°C
Максимална температура: 25°C до 33°C
Сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. УВ=7

Прогноза за 31.08.2021
Минимална температура: 9°C до 18°C
Максимална температура: 27°C до 34°C
Претежно сончево со слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. УВ=7

Прогноза за 01.09.2021
Минимална температура: 10°C до 18°C
Максимална температура: 26°C до 34°C
Сончево со умерена облачност, кон крајот на денот со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од западен и северозападен правец. УВ=7