Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+ MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Топло и спарно со температури и до 40 степени деновиве – од среда освежување

До среда ќе се задржи многу топло време. Дестабилизација со локален пороен дожд и грмежи се очекува во среда попладне, кога ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Дневната температура од четврток ќе се намали за неколку степени.

Прогноза за 17.08.2021
Минимална температура: 12°C до 22°C
Максимална температура: 32°C до 39°C
Сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен, а во горниот дел на Повардарието од северен правец. УВ=8

Прогноза за 18.08.2021
Минимална температура: 13°C до 22°C
Максимална температура: 31°C до 37°C
Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи. УВ=8

Прогноза за 19.08.2021
Минимална температура: 11°C до 21°C
Максимална температура: 28°C до 34°C
Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. УВ=7