28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ вечерва на седница на Извршниот комитет се очекува да ги потврди првите кандидати за градоначалници

Првите дваесеттина кандидати за градоначалници се очекува да бидат потврдени на денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ.

Засега е извесно дека за градоначалник на Скопје повторно ќе се кандидира Петре Шилегов. Потврдена е и кандидатурата на Перо Костадинов за градоначалник на Валандово, а актуелните градоначалници на Ресен и Крушево повторно ќе влезат во трка на изборите.

До 1 јули во СДСМ биле пријавени 562 кандидати за градоначалници и 4.530 за советници.

Локалните избори треба да се одржат во втората половина на октомври.

Можеби ќе ве интересира

Заев на ТВ 24: СДСМ ќе победи бидејќи има најдобри кандидати и најголем коалиционен потенцијал

M T

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 27 години го уништуваа Скопје, сега шират лаги за Шилегов

M T

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ упорно ги кочи законските измени за недела неработен ден

M T