6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Наука

НАСА збунета од новите откритија на Марс: Што се крие под Јужниот пол

Тоа беше голема вест во 2018 година кога научниците објавија дека откриле масивно подземно езеро на јужниот пол на Марс – па во следните неколку години пронајдоа уште три.

Но, излегува дека овие претходни студии можеби не ги забележале сите подземни езера на Јужниот пол на Марс, според студијата објавена овој месец во списанието Geophysical Research Letters.

Во оваа најнова работа, истражувачите проучувале десетици илјади објавени набудувања на Јужниот пол на Марс и откриле потенцијално десетици дополнителни подземни езера – иако тие признаваат дека некои од нивните откритија се двосмислени.

Мистериозен сигнал
Врз основа на радарски податоци анализирани од научници, езерата најверојатно се реални, според Space.com. Но, некои езера се чини дека се изненадувачки близу до површината на планетата, каде што температурите се толку ниски што научниците очекуваат да бидат замрзнати.

„Не сме сигурни дали овие сигнали течна вода или не, но се чини дека има многу повеќе од она што го откри првичната работа“, рече Џефри Плаут, истражувач и коавтор на лабораториската студија за авионски погон.

„Или проточна вода е вообичаена под јужниот пол на Марс или овие сигнали укажуваат на нешто друго“.

Потрага по одговори
Истражувачите сугерираат дека активните вулкани можат да ја задржат солената подземна вода доволно топла. Но, всушност нема докази за вулканска активност во областа, признаваат тие во изјавата, па можеби и таа идеја не е одговорот.

Засега, идентитетот на новите Марсовските езера и механизмот што ги спречува да замрзнуваат ќе останат мистерија, но Плаут се надева дека и други истражувачи ќе ги продолжат студиите и ќе откријат што се случува.

„Нашето мапирање ни носи неколку чекори поблиску до разбирање на обемот и причините за овие збунувачки отчитувања на радарите“, рече тој во соопштението за печатот.

Фото NASA