22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Сработивме и направивме се, ги исполнивме сите критериуми, на ред е ЕУ да испорача

„Направивме се, сработивме, ги исполнивме сите критериуми, на ред е ЕУ да испорача. Подготвени сме за билатерален дијалог и разумен и взаемно прифатлив договор во рамките на Договорот за добрососедство со Бугарија. Секако прашањата за македонскиот јазик и идентитет не се и не може да бидат на која било маса“ кажа премиерот Зоран Заев на граѓанската трибина „Најдоброто за нашата општина“ во Скопје.

„Самитот на Европскиот совет е вистинска можност за чекор напред и за решение кое ќе ја оттргне блокадата на нашиот европски прат. За нас е многу важно што земјите членки на ЕУ, меѓу кои и Франција ги поддржуваат процесот на интеграција во ЕУ“ истакна Заев.

Премиерот, кој вчера се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон, од кого доби поддршка за започнување на преговорите за членство во ЕУ, истакна дека само дијалогот носи решенија.

„Најважното просперитетно решение за нас е решението за почеток на преговорите, одобрено од сите земји членки на ЕУ. Се бориме за иднината на земјата и ќе направиме се за неа“ истакна Заев.