22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Здравје

Пет намирници кои не треба да се јадат на празен стомак

Дали некогаш сте се запрашале зошто појадокот понекогаш „лежи“ добро и зошто да не?

Ако понекогаш или често, имате проблеми со желудникот и варењето, обидете се да ги избегнувате овие јадења на празен стомак!

Суров зеленчук
Суровиот зеленчук е здрав и богат со витамини и минерали. Сепак, не се препорачува за појадок бидејќи суровиот зеленчук е вистински предизвик за варењето на храната, особено кога ќе го консумирате на празен стомак.

фото Pixabay

Јогурт
Ако имате чувствителен стомак, појадок што вклучува јогурт тешко дека би можел да ви „падне“. Имено, јогуртот содржи здрави млечни киселини, кои, за жал, не стигнуваат до цревата бидејќи празен стомак ги убива со својата киселина.

Што помага? Доволно е да консумирате неколку јаткасти плодови, парче авокадо или лажица снегулки, само за да не ви биде празен стомакот.

Банана
Банана на празен стомак одеднаш го зголемува нивото на шеќер во крвта, но исто така и тоа ниво паѓа многу брзо. Ова може да резултира со ненадејни напади на глад во текот на денот.

Џус
Чаша свежо исцеден сок од портокал? Звучи здраво, но на празен стомак може да предизвика металоиди.

Единствен исклучок е вода измешана со лимон бидејќи сокот од лимон е доста разреден.