36.8 C
Скопје
23. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Облаци и ветер во Македонија: УХМР најавува невреме и пад на температурите

Утре претпладне ќе има повремен локален дожд и ќе дува умерен ветер од западен и северозападен правец. Во среда ќе биде стабилно со засилен југозападен ветер. Во четврток и петок ќе преовладува променливо облачно и свежо време со слаб локален дожд и засилен северен ветер.

Прогноза за 19.05.2021
Минимална температура: 6°C до 12°C
Максимална температура: 21°C до 29°C
Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец.

Прогноза за 20.05.2021
Минимална температура: 5°C до 12°C
Максимална температура: 16°C до 24°C
Умерено до значително облачно и свежо со повремен локален дожд. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен северозападен ветер.

Прогноза за 21.05.2021
Минимална температура: 4°C до 11°C
Максимална температура: 15°C до 23°C
Претпладне променливо облачно, попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен до засилен северен ветер.