20.8 C
Скопје
23. јули 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Технологија Во тренд...

Инстаграм ги предупреди корисниците: Пазете се од оваа измама, не отворајте го линкот

Инстаграм ги предупреди своите корисници за нова измама која кружи на таа социјална мрежа, преку која измамниците сакаат да преземат сметки на други луѓе.

Тоа е директна порака (ДМ) што ја добиваат корисниците, а која содржи лажно предупредување дека корисникот прекршил некои авторски права, и се испраќа врска преку која тој мора да контактира со „поддршката“.

Ако кликнете на таа врска, сепак, ќе ги испратите сите ваши податоци (вклучувајќи ја и лозинката) директно до сајбер криминалците.

Инстаграм предупредува дека тие никогаш не комуницираат директно со корисниците, а особено не за работи како што се кршење на авторските права. Тие исто така ги советуваа корисниците да не ги отвораат овие врски и да не одговараат на пораките.