13 C
Скопје
18. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Македонија ТОП ВЕСТИ

Толку од убавото време – метеоролозите соопштија кога да очекуваме заладувње

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец.

Во сабота поради продор на постудена воздушна маса од север ќе преовладува променливо облачно време со засилен северен ветер, особено вдолж Повардарието и на повисоките места, каде повремено ќе надминува 70 км/час.

Ќе има повремен локален дожд, а на планините снег уште од претпладневните часови, претежно во западните и северните делови. Дневните температури значително ќе опаднат. Слаби локални врнежи се можни и во недела.

Прогноза за 06.03.2021
Минимална температура: 1°C до 6°C
Максимална температура: 7°C до 16°C
Променливо облачно со повремен локален дожд, на планините со повремен снег, особено во западните и северните делови. Ќе дува засилен ветер од северен правец, поизразен вдолж Повардарието и на повисоките места.

Прогноза за 07.03.2021
Минимална температура: -4°C до 3°C
Максимална температура: 6°C до 12°C
Променливо облачно и посвежо со сончеви периоди. Ќе има услови за слаб локален дожд, на планините за слаб локален снег. Ќе дува слаб до умерен претежно јужен ветер.

Прогноза за 08.03.2021
Минимална температура: -3°C до 3°C
Максимална температура: 8°C до 14°C
Сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер претежно од јужен правец.