Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Земјотресот кој ги вознемири скопјани сепак бил со појак интензитет

Европскиот медитерански сеизмолошки центар со седиште во Франција пред малку се коригираше и објави дека земјотресот кој беше почувствуван во Скопје во 14 часот и 9 минути по локално време, бил со јачина од 3,9 сепени според Европската макросеизмичка скала, а не 3,4 степени како што беше првично објавено.

Според наведената локација, епицентарот бил на 9 километри источно од Скопје, на длабочина од 2 километри.

Веднаш по него, за неколку минути, се почувствува и втор помал потрес.

Земјотресот силно беше почуствуван во Скопје, а дел од граѓаните излегоа и надвор од своите домови и работни места.

Можеби ќе ве интересира

Земјотрес во Охрид и Струга

M T

По два земјотреса во Грција, предупредување за цунами

M T

Силен земјотрес го погоди Пакистан, има загинати и повредени

M T