Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Темни облаци и дожд во Македонија – УХМР соопшти кога ќе се стабилизира времето

Денес ќе биде променливо облачно со умерен до засилен североисточен ветер особено изразен во јужните делови и долж Повардарието каде што ветровито ќе биде и преку ноќта. Претежно во јужните делови ќе има повремен локален дожд и услови за појава на ретки грмежи. Максималната температура ќе биде во интервал од 26 до 31 степени.

Потоа следува период на стабилно време со пониски утрински температури. Најсвежо наутро ќе биде во понеделник и вторник. Преку денот повремено ќе има умерена облачност, а дневната температура на југоистокот ќе достигнува 30 степени.

Прогноза за 20.09.2020
Минимална температура: 7°C до 16°C
Максимална температура: 24°С до 29°C
Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен променлив ветер

Прогноза за 21.09.2020
Минимална температура: 5°C до 15°C
Максимална температура: 24°C до 30°C
Наутро постудено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен променлив ветер.

Прогноза за 22.09.2020
Минимална температура: 5°C до 15°C
Максимална температура: 25°C до 30°C
Сончево со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови ќе има повремен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец.

спонзорирано: