17.8 C
Скопје
14. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Студ, дожд, грмежи – Невреме низ Македонија и цела наредна недела, ова е деталната прогноза за следните 4 дена

Денес ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. УВ=6

Утре (1.06.2020) ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

До средината на наредната седмица ќе продолжи периодот на променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд и со потпросечни дневни температури за овој период од годината.

Во попладневните часови наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Потоа се очекува постабилно и потопло време.

Прогноза за 02.06.2020
Минимална температура: 5°C до 13°C
Максимална температура: 16°С до 24°C
Променливо облачно со локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер, поизразен вдолж Повардарието. УВ=6

Прогноза за 03.06.2020
Минимална температура: 3°C до 12°C
Максимална температура: 17°C до 25°C
Променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ=7

Прогноза за 04.06.2020
Минимална температура: 5°C до 13°C
Максимална температура: 20°C до 28°C
Сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. УВ=8