Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Лошо време и во следната недела – Драстично заладување и снег низ Македонија

Утре и во понеделник во поголем дел од земјава ќе биде суво и посончево со повисоки дневни температури. Од понеделник попладне одново следува период на претежно облачно и врнежливо време.

Пообилни врнежи се очекуваат во среда кога ќе дува засилен северен ветер и ќе има значително заладување, што повторно ќе услови врнежи од снег, дури и на некои пониски места.

Прогноза за 30.03.2020
Минимална температура: -1°C до 5°C
Максимална температура: 13°С до 19°C.
Сончево и потопло со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Прогноза за 31.03.2020
Минимална температура: 2°C до 8°C
Максимална температура: 8°C до 15°C.
Променливо облачно со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Прогноза за 01.04.2020
Минимална температура: -2°C до 2°C
Максимална температура: 1°C до 9°C
Облачно и студено со врнежи кои на повисоките места и на планините ќе бидат од сне, а на пониските места од дожд и снег. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер, особено вдолж Повардарието.

error: Соддржината е заштитена.