Секогаш во средиштето на збиднувањата...

До среда сонце, потоа пресврт: Дожд и снег низ цела Македонија

Утре ќе се задржи сончево и релативно топло време. Во среда облачноста ќе се зголеми, а под влијание на влажен бран во текот на ноќта и во четврток ќе има врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите повремено ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе опадне.

Прогноза за 19.02.2020
Минимална температура: -3°C до 5°C
Максимална температура: 9°С до 16°C
Променливо облачно со сончеви периоди, од попладне облачноста ќе се зголемува.

Прогноза за 20.02.2020
Минимална температура: 1°C до 6°C
Максимална температура: 4°C до 11°C
Претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините од снег. Врнежите повремено ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места. Ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Прогноза за 21.02.2020
Минимална температура: -3°C до 4°C
Максимална температура: 6°C до 12°C
Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.