Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Се ближи 2: Ништо ново од парламентот, седницата се’ уште трае

Седницата за разрешување на Рашела Мизрахи, техничка министерка од ВМРО ДПМНЕ откако го прекрши Устаовот се уште трае.

Претходно претседателот на Собранието Талат Џафери најави дека Собранието ќе заседава се додека не се распушти, но пратениците на ВМРО ДПМНЕ постојано се јавуваат за збор со што се одолговлекува гласањето.

Се очекува вечерва да биде разрешена Рашела Мизрахи, а ВМРО ДПМНЕ во најскоро време да предложи нова личност.

СДСМ нема да попушти – избори ќе има, само ако бидат изгласани Законите за јавно обвинителство, за одбрана и други важни решенија кои беа договорени. ВМРО ДПМНЕ е против овие закони, иако тие се важни за членството на Македонија во ЕУ и НАТО.

спонзорирано: