Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Седат, Јасмина и министерот Филипче на повторна средба една година од кобната несреќа, за да не се повтори никогаш

На иницијатива на министерот Филипче, на годишнината од кобната несреќа кај Ласкарци повторно се сретнаа Седат и Јасмина, патникот што и помогна да преживее и потоа бараше помош од министерот за да ја најде. На својот фејсбук профил министерот Филипче напиша дека несреќата кај селото Ласкарци нè научи на поголема хуманост и солидарност, да си помагаме кога е најпотребно и да се грижиме едни за други.

Приказната на хуманоста започна после несреќата кога Седат не знаејќи што се случило со девојката на која и помогнал во најтешките моменти, упати апел до министерот за здравство за помош да ја најде и да дознае како е. Неговата најголема желба била Јасмина да биде жива. Министерот му помогна да ја најде и посведочи на емотивен момент кога таа го запозна човекот што ѝ го спасил животот.

На денешен ден пред една година се случи страшната сообраќајна несреќа кај селото Ласкарци, која сите нас не научи на…

Gepostet von Венко Филипче am Donnerstag, 13. Februar 2020

На денешната повторна средба Јасмина се заблагодарила за целокупната грижа од страна на медицинскиот персонал затоа што е повторно жива.

“На тој ден, целокупниот здравствен систем беше активиран за 15 минути и здравствените работници направија сѐ за да ги спасат животите на тешко повредените. Најдлабока благодарност за сите здравствени работници кои го дадоа својот максимум за да ги спасат човечките животи на нашите сограѓани, пријатели, роднини. Најголема благодарност за професионалноста и медицинската стручност. Никогаш повеќе да не ни се случи ваква трагедија”, напиша министерот на својот профил.

спонзорирано: