Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Времето се менува – УХМР со најава

За време на викендот ќе има зголемена облачност со умерен северен ветер. На некои пониски места ќе има појава на слаб дожд, а на планините слаб снег. Потоа ќе се задржи стабилно време со услови за појава на магла по одделни котлини.

Прогноза за 11.01.2020
Минимална температура: -7°C до 2°C
Максимална температура: 5°С до 12°C
Променливо облачно, попладне со локален слаб дожд, на планините слаб снег. Ќе дува умерен северозападен ветер.

Прогноза за 12.01.2020
Минимална температура: -4°C до 4°C
Максимална температура: 4°C до 10°C
Променливо облачно, претпладне со услови за слаб дожд на некои пониски места и слаб снег на планините. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Попладне облачноста ќе се намали.

Прогноза за 13.01.2020
Минимална температура: -8°C до 0°C
Максимална температура: 3°C до 11°C
Сончево со мала до умерена локална облачност, по одделни котлини со услови за појава на утриска магла.