12 C
Скопје
22. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Македонија ТОП ВЕСТИ

Пресврт со времето – подгответе се за драстичен пад на температурите

До вторник ќе се задржи сончево и топло време.

Во среда облачноста ќе се зголеми, дневната температура ќе опадне за неколку степени, а во текот на ноќта кон четврток ќе има локален дожд.

Значителна промена на временската состојба се очекува од четврток, кога ќе преовладува претежно облачно и постудено време со врнежи од дожд, а дневната температура дополнително ќе опадне за уште 5-7 степени.

Прогноза за 28.10.2019
Минимална температура: -1°C до 6°C
Максимална температура: 21°С до 28°C
Сончево и топло со слаб ветер од северозападен правец.

Прогноза за 29.10.2019
Минимална температура: -1°C до 7°C
Максимална температура: 20°C до 27°C
Сончево и топло со слаб ветер претежно од источен правец.

Прогноза за 30.10.2019
Минимална температура: 1°C до 8°C
Максимална температура: 16°C до 24°C
Сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер. Во текот на ноќта кон четврток ќе има локален дожд.