7 C
Скопје
28. февруари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
MeteoCentar Македонија ТОП ВЕСТИ

Жега во Македонија: Температури од речиси 40 степени

Од утре до сабота ќе преовладува стабилно и многу топло време со максимални температури кои на повеќе места ќе надминат 35 степени.

Од недела во попладневните часови повторно ќе има појава на локален пороен дожд и грмежи, а максималните температури ќе бидат во постепено опаѓање.

Прогноза за 14.06.2019
Минимална температура: 14°C до 22°C
Максимална температура: 31°С до 39°C
Претежно сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. УВ=9

Прогноза за 15.06.2019
Минимална температура: 13°C до 22°C
Максимална температура: 29°C до 37°C
Претежно сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. УВ=9

Прогноза за 16.06.2019
Минимална температура: 13°C до 21°C
Максимална температура: 28°C до 36°C
Сончево и топло со мала до умерена облачност, попладне со локална појава на краткотраен дожд.