Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Толку од сонцето: Од утре драстичен пресврт со времето, подгответе се за силно невреме со грмежи, дожд, ветер и град

Под влијание на серија влажни бранови утре попладне и во наредните денови времето ќе биде претежно облачно и нестабилно, на повеќе места со обилни врнежи од дожд (над 50 л/м2, а во крајните западни и југоисточни делови и над 70 л/м2 за целиот период). Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и појава на град.

Прогноза за 13.05.2019
Минимална температура: 7°C до 14°C
Максимална температура: 14°С до 19°C
Oблачно и нестабилно со врнежи од дожд, на места обилни, локално и во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и со услови за појава на град.

Прогноза за 14.05.2019
Минимална температура: 6°C до 13°C
Максимална температура: 14°C до 20°C
Променливо облачно и нестабилно со врнежи од дожд, на места обилни, локално и во форма на невреме со грмежи и засилен ветер.

Прогноза за 15.05.2019
Минимална температура: 7°C до 12°C
Максимална температура: 15°C до 20°C
Променливо облачно и нестабилно со врнежи од дожд, на места обилни, локално и во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и со услови за појава на град.