32.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија ТОП ВЕСТИ

Анкетa: Стево Пендаровски во убедлива предност пред Гордана Силјановска

Според анкетата на “Рејтинг” Стево Пендаровски би добил 38,3 отсто од гласовите, додека Гордана Силјановска 33,2 проценти.

За Блерим Река би гласале 12,6 отсто од испитаниците.

Не знаат се уште 15,9 проценти.

Агенцијата „Рејтинг„ спроведе испитување на јавното милсење за претседатлските избори во периодот од 8-14 април, врз репрезентативен примерок со кој беа опфатени 1112 испитаници.

Анкетата беше спроведена според метотдот интервју лице в лице. Анкетата е независно спроведена за сопствени потреби со цел нашата агенција да ја депонира својата изборна прогноза.

Нивото на доверливост е 95% а можната ститистичка грешка од -3 до плус 3%, информираат од “Рејтинг”.