7.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » труење
СВЕТ

Гостите кој добија труење со храна во Будва се добро, хотелот „Лоза“ затворен

M T
Странските државјани кои имале симптоми на труење се во добра здравствена состојба, а 12 пациенти од Општата болница Цетиње кои се задржани се пуштени дома,...
СВЕТИЗБОР

14 лица починаа од труење со алкохол во Русија

M T
Најмалку 14 лица починаа од труење со алкохол во регионот Оренбург во Русија, објави регионалната влада. Првите извештаи за труење со метанол во регионот Оренбург...
СВЕТ

Напад со отров на Универзитет во Германија: Седуммина затруени, еден е во критична состојба

M T
Полицијата во Германија верува дека некој намерно труел млеко и вода во кујна во Техничкиот универзитет во Дармштат. Седум лица имаат симптоми на труење, а...
МОЗАИКЗДРАВЈЕ

Овошје и зеленчук: Пет совети како да избегнете труење со храна додека траат летните горештини

M T
Ние често мислиме дека труење со храна може да настане само во рестораните, но сепак истражувањата и искуствата на лекарите покажуваат дека труењето со храна...