Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » ракета
СветНаука

Експлодирале моторите на ракетата на Безос, по полетувањето таа неочекувано паднала на земја

M T
Товарната капсула на компанијата на Безос „Блу Ориџин“, која требаше да ја достигне границата на земјината атмосфера, неочекувано се одвои од ракетата веднаш по полетувањето...
СветНаука

Новата ракета на НАСА се подготвува за првото лансирање, ќе орбитира околу Месечината

M T
Џиновската лунарна ракета на НАСА, Space Launch System, го започна своето бавно, повеќечасовно патување до лансирната рампа во средата. Во меѓувреме се прават подготовки за...
Свет

Русија лансира интерконтинентална балистичка ракета

M T
Руското Министерство за одбрана го објави успешното лансирање на интерконтиненталната балистичка ракета „Сармат“ на космодромот „Плесецк“. „Задачите за лансирање се завршени. Дизајнерските карактеристики беа потврдени...
Свет

Северна Кореја потврди дека тестирала ракета со среден дострел

M T
Северна Кореја потврди дека ја тестирала „балистичката ракета со среден дострел Хвасонг-12″. објави државната новинска агенција КЦНА. Ова е првпат од 2017 година да биде...
Свет

Северна Кореја тестира нова хиперсонична ракета

M T
Северна Кореја тврди дека успешно тестирала нова хиперсонична ракета наречена „Хвасонг-8“. Државните медиуми наведуваат дека новата ракета е еден од „петте најважни“ нови системи за...