21.8 C
Скопје
27. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » летови
БИЗНИССВЕТ

Британска авиокомпанија планира да откаже околу десет илјади летови

M T
Бритиш ервејс планира да откаже десет илјади кратки летови оваа зима. Тоа е околу осум проценти од зимскиот распоред. Од британската авиокомпанија велат дека целта...
СВЕТ

Најавен прекин на патувања низ Европа – Технички проблеми во германската контрола на летови

M T
Технички проблеми во германската контрола на летови денеска ќе предизвикаат потешкотии во европскиот воздушен простор, соопшти операторот на аеродромот во Франкфурт. Се работи за софтверски...
СВЕТ

Кина ги забрани летовите на авионите кои Русија ги национализира

M T
Кина забрани користење на воздушниот простор за авионите кои Русија ги национализираше по спорот со вистинските сопственици. Повеќе од 300 авиони Ербас и Боинг што...
СВЕТ

На летовите кон и од Германија задолжителни маски и покрај олабавувањето на мерките

M T
Патниците кои летаат кон и од Германија сепак ќе мора да носат медицински маски за време на летот и покрај олеснувањето на епидемиолошките мерки во...
Војна во УкраинаСВЕТ

Столтенберг: Воведувањето зона на забранети летови во Украина би значело масовни воздушни напади врз руските системи

M T
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека НАТО ја разбира фрустрацијата во Украина, но и смета дека ескалацијата надвор од границите на Украина...
СВЕТИЗБОР

САД: Го затвораме американското небо за сите руски летови

M T
САД воведуваат забрана за летање на руски авиони во американскиот воздушен простор, како одмазда за руската акција во Украина, изјави американскиот претседател Џозеф Бајден. „Објавувам...
СВЕТИЗБОР

Русија одговара на швајцарските санкции со забрана на летови

M T
Русија забрани на авиони регистрирани во Швајцарија да влезат во нејзиниот воздушен простор, соопшти денеска Федералната управа за воздухопловство на земјата Росавијација. Овој потег беше...
СВЕТ

Украина ги стопира сите цивилни летови

M T
Украинската агенција за воздушен транспорт го затвори воздушниот простор над земјата. Сите летови беа прекинати рано изутрината поради високата опасност од напади. „Обезбедувањето услуги за...
ТЕМАБИЗНИССВЕТМОЗАИК

„Летовите што не водат никаде“ стануваат се попопуларни во светот: Еве за што се работи

M T
Од самиот почеток на пандемијата, многу авиокомпании ги „паркираа“ своите авиони, а за да не пропаднат целосно, мораа да најдат алтернативни начини за финансирање. Еден...
СВЕТ

Поради зимската бура откажани над 2.700 летови во САД

M T
Авиокомпаниите денеска откажаа повеќе од 2.700 летови во САД, поради зимската бура што го погоди источниот брег. Според сајтот за мониторинг на летови „flightavare.com“, денеска...
КОРОНАВИРУСБИЗНИССВЕТ

Компаниите „Јунајтед ерлајнс“ и „Делта ерлајнс“ откажаа повеќе од 200 летови на Бадник

M T
Авиокомпаниите „Јунајтед Ерлајнс“ и „Делта Ерлајнс“ објавија дека откажале десетици летови на Бадник, бидејќи проширувањето на варијантата омикрон ги погодило нивните екипажи и другите работници....
КОРОНАВИРУССВЕТТОП ВЕСТИ

ЕУ ги запира летовите од Јужна Африка поради новата варијанта на коронавирус

M T
Националниот институт за заразни болести во Јужна Африка (NICD) потврди 22 случаи на инфекција со новата варијанта на коронавирус B.1.1.529 во земјата, a Европската комисија...