14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » кулеба
Свет

Кулеба: ЕУ да го забрани доаѓањето на руски туристи, тие ја поддржуваат геноцидната војна

M T
Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, ја повика Европската Унија им забрани влез во земјите-членки на руските туристи, опишувајќи ја мерката како соодветна бидејќи...
Свет

Кулеба: Макрон треба да го посети Киев пред крајот на француското претседателство со ЕУ

M T
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитри Кулеба (Дмитро) изрази желба францускиот претседател Емануел Макрон да го посети Киев пред крајот на француското претседателство со ЕУ...
Војна во УкраинаСвет

Кулеба: Киев подготвен за разговори, но без руски ултиматум

M T
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба изјави дека Киев е подготвен за разговори со Русија, но ги отфрла руските ултиматуми. Во интервјуто објавено од...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Кулеба: Светот и должи на Украина безбедност, тропнавме на вратата на НАТО, која никогаш не се отвори

M T
Украинскиот министер зборуваше за актуелната ситуација во Украина. – Украина се откажа од нуклеарното оружје за доброто на светскиот мир. Потоа тропнавме на вратата на...
Свет

Кулеба со критики до светските лидери: Доста е од изговори и полумерки

M T
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба ги критикуваше светските лидери за, како што рече, нивните „изговори и радиуси“ и ја повика Европската унија да...
Војна во УкраинаСвет

Кулеба: Русија знае дека на Украина и треба оружје и прави се за да не го добиеме

M T
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба и преговарач со Русија денеска се огласија на Твитер. Тој изјави дека Русија знае дека испораката на оружје...
Војна во УкраинаСвет

Кулеба ги советува украинските преговарачи: Не јадете и не пијте ништо додека сте со Русите

M T
Украинскиот министер за надворешни работи ги советуваше украинските преговарачи да не јадат и пијат ништо додека преговараат со Русите, откако се појавија информации дека Роман...
Војна во УкраинаСвет

Kулеба: Применете повеќе санкции кон Русија и целосно изолирајте ја

M T
Украинскиот министер Дмитро Кулеба денеска се огласи, велејќи дека оние во странство кои се плашат да не се вовлечат во нова светска војна дека Украина...
СветТОП ВЕСТИ

На средбата на Лавров и Кулеба денеска во Турција, шефот на украинската дипломатија со „ограничени очекувања“

M T
Денеска Турција ќе биде домаќин на состанокот на министрите за надворешни работи на Русија и Украина Сергеј Лавров и Дмитриј Кулеба. Тоа ќе биде нивна...
Свет

Кулеба потврди: Во четврток ќе се сретнам со Лавров

M T
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба потврди дека во четврток планира да се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Кулеба денеска...