5.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » извоз
БизнисСвет

Започна извозот на жито од украинската област Херсон во Русија

M T
Украинската област Херсон почна да извезува жито од минатогодишната реколта во Русија, изјави денеска Тас Кирил Стремусов, заменик-шеф на воено-цивилната управа на тој регион, кој...
БизнисСвет

Јапонија го забрани извозот на луксузни стоки во Русија

M T
Јапонскиот генерален секретар Хироказу Мацуно рече дека од јапонските компании ќе биде побарано да одбијат да платат во рубли за економските трансакции, особено оние во...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

Владата го ограничи извозот на одделни житарици, брашно, сончоглед и сончогледови масла

M T
Владата на својата 26-та седница донесе Одлука за ограничување на извозот на одделни стоки. Според оваа одлука се ограничува извозот на пченица и наполица, јачмен,...
БизнисСвет

ЕУ сака да ги заостри правилата за извоз на отпад во посиромашните земји

M T
Европската комисија предложи ревизија на европските правила за извоз на отпад за да им се отежне на земјите-членки да испраќаат отпад во посиромашните земји. Предложениот...