Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » геноцид
Свет

Во БиХ стапи на сила законот со кој се казнува негирање на геноцидот во Сребреница

M T
Од денеска во Босна и Херцеговина на сила е законот со кој се забранува и казнува негирање на геноцид и величење на воени злосторства. Високиот...
Македонија

Османи за Сребреница: Настаните од јули 1995 година, кога беа убиени над осум илјади цивили, не смеат да се заборават

M T
Настаните од јули 1995 година, кога беа убиени над осум илјади цивили, не смеат да се заборават, рече министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...
Свет

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

M T
Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во Сребреница геноцид, објави „Б92“. Парламентот...