Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Во тренд…

Што се случува со FB и Instagram?

Социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Инстаграм“ во некои држави целосно не функционираат, додека во некои земји не функционираат одредени опции. Корисниците во јужна и југоисточна Англија први се соочиле со проблемите, по што следеле…

На патничка и текна дека го заборавилa бебето – Авион итно слета на аеродром

Авион во Саудиска Арабија беше принуден да направи круг и да слета веднаш по полетувањето за Куала Лумпур, откако на една од патничките и текнало дека го заборавила бебето во чекалната. Локалните медиуми објавија снимка на која јасно се…

Се делат субвенции за велосипеди – Еве што треба да направите

Градот Скопје, со цел да ги стимулира жителите на Скопје да користат велосипеди, распиша јавен повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипед. Со овој јавен повик, Градот Скопје…

Дел од доказите за „Империја“, „Триста“ и „Шпион“ поплавени во објектот на СЈО

Од СЈО за емисијата „360“ потврдија дека минатата недела се случила поплава во нивниот објект и биле зафатени дел од документите собирани како докази за три предмети. -Точно е дека поради дотраеност на севкупната инсталација за парно…

Ќе му помогнеме на семејството на Милош – Градоначалникот Димитриевски во посета на…

Во Саботата го посетивме малиот Милош и неговото семејство во с.Живиње. Проблемите се долгогодишни и големи, напиша градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски на својот фејсбук профил, најавувајќи дека во соработка со градоначалникот…

Локвенец: МВР и Спасовски денес го враќаат угледот и довербата во полицијата изгубени за…

ВМРО-ДПМНЕ е навиканто од Министерството за внатрешни работи да создава механизам за уцени, закани и конструирање на случаи против политичките неистомисленици и затоа чесната, професионалната и одговорната работа на МВР за нив е непозната…

Стево Пендаровски рекордер – собрал највеќе потписи

На 24. седница на Државната изборна комисија како 6. точка на дневен ред беше разгледувањето на потписите кои ги собираа кандидатите за претстојните претседателски избори. Како што информира портпаролката на ДИК, Љупка Гугучевска од 9…

Средба на премиерот Заев со израелскиот министер Елкин: Поздравени се храбрите и успешни…

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со ЗеевЕлкин, министер за Ерусалим и заштита на животната средина на Израел. На средбата е изразена поддршка за позитивните промени во нашата држава,…

Над 80 возачи изминатите три дена возеле побрзо од дозволеното

Во текот на изминатите три дена на подрачјето на Скопје преземени се мерки и активности и констатирано е дека 82 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 73 возачи од кои: 25 возачи затоа што…

Летно сметање на времето: Денот се зголемува, Часовникот оди напред еден час

Во последниот викенд во март 2019-та година, ноќта во 2 часот меѓу 29 и 30-ти март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3…

Димовски: Може да поддржам продолжување на работата на СЈО

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во интервју за РСЕ рече дека може да го поддржи законот за СЈО, но доколку се направи систем кој би бил гаранција дека оваа институција ќе обезбеди владеење на правото. Тој рече дека како учесник во…

Невреме во Македонија: Снег, дожд и значително пониски температури веќе од утре

Утре попладне, почнувајќи од запад и север облачноста ќе се зголемува и вечерта, преку ноќта, како и во вторник до средината на денот ќе преовладува облачно време на пониските места со врнежи од дожд. На планините и на некои повисоки…

СДСМ објави видео и ја прашаа Сиљановска да каже што мисли за тоа што Мицкоски бил…

Откако конечно ја дозна големата вистина, Силјановска да каже што мисли за тоа што Мицкоски бил асистент кај сопствениот татко, порачаа од СДСМ. https://youtu.be/9uB_qYEzKFw - Гордана Силјановска исто како и Христијан Мицкоски се…

До петок ќе трае обврската за поседување на зимска опрема во возилата

Автомотосојузот на Македонија потсетува дека без оглед на моменталната временска состојба законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата,, трае до 15 март, односно до петок, следната недела. Инаку,…

Лицата родени во овој знак секогаш имаат куп пари

Ако парите се важен фактор за задоволство во животот, тогаш овој знак е дефинитивно роден под среќна ѕвезда! Знаете и сами дека постојат луѓе кои секогаш имаат пари иако изгледа како да не се мачеле многу да стигнат до нив. Сите…

Се преврти камион со пиво – стотици литри пиво се растекоа по автопатот

Полицијата во Вест Ковин, место во близина на Лос Анџелес, ги предупреди патниците на голем сообраќаен хаос откако се преврти камион кој превезувал пиво, информираше Си-Би-ЕС ЛА. Несреќата се случила на авенијата Гарви, кога шлепер удрил…

Нека не ве лаже сонцето: Снегот се враќа во Македонија

Под влијание на влажен и студен бран од понеделник вечер ќе настапи промена на времето, па во ноќните часови, како и во вторник ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд. На планините и на повисоките места врнежите ќе бидат од снег…

Заев објави: Стево е безбеден!

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите, вели дека Стево Пендаровски е безбеден и дека неговите информации велат дека претседателскиот кандидат на СДСМ не е следен од тајни служби. - Стево е само фотографиран од одредени лица, рече…

Со имиња и презимиња: УЈП јавно објави листа на луѓе и фирми кои должат пари

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.03/2019 за долгови доспеани до 30.11.2018 и неплатени до 28.02.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално…