Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Во тренд…

(Видео) Заев: Задоволство ми е да присуствувам на Виенскиот бал, особено поради неговиот…

Премиерот Зоран Заев синоќа со својата сопруга, Зорица Заева, присуствуваше на Виенскиот бал, којшто традиционално секоја година се одржува во Скопје. https://www.youtube.com/watch?v=i3qpzHCsEL4 Заев во своето обраќање изрази…

Врие во Србија – Демонстранти влегоа во РТС, следете во живо што се случува

Дел од демонстрантите од вечерашниот протест „1 од 5 милиони“ во Белград упаднале во зградата на Радио-телевизја Србија (РТС), пренесе агенцијата „Танјуг“. Според оваа агенција, набрзо потоа во зградата дошле и полициски сили. Додека…

Од вторник значително заладување на времето – УХМР најавува невреме со дожд и грмежи

УХМР од вторник попладне најавува врнежливо време со дожд и грмежи, особено на планинските места. Слично време со зголемена обланост со локални врнежи од дожд. Синоптичарите најавуваат умерен северен ветер, што во деновите по вторник…

Ване Цветанов “распали” по Чавков: Нечовекот кој монтираше повеќе од 30…

Екс-директорот на Управата за финансиско работење, Ване Цветанов, излезе со коментар на социјалните мрежи во врска со пораката која ја објави Чавков, поврзана со 18 годишната казна затвор за насилството во Собранието, кој претходно обвини…

Денес е Тодорова Сабота – Еве што треба да направите

Денес е Тодорова Сабота, празник на приврзаноста кон Велигденскиот пост. Денес именден празнуваат Тодор, Тодорка, Божидар (доаѓа од Тео-Бог и дар). Иако овој празник е верски празник и поврзан со црквата, во нашата земја постојат…

Драма пред судницата: Маж се обидел со нож да го убие терористот од Нов Зеланд

Австралиецот Бренрон Тарант (28) кој го изврши масакрот во Нов Зеленад денеска беше изведен пред судот во Крајстчрч под големи мерки за безбедност. Пред судот се собраа десетици луѓе за да го убијат Австралиецот. Еден од нив, се обидел…

Следниот неработен ден се паѓа во петок- Ова се останатите празници во Македонија

Следните 2 неработни дена за православните христијани се петок, 26 април, но и понеделник 29 април кој е неработен за сите граѓани по повод Велигден. Ова се неработните денови во 2019. За сите граѓани на РМ 29 април (понеделник),…

Летно сметање на времето: Денот се зголемува, Часовникот оди напред еден час

Во последниот викенд во март 2019-та година, ноќта во 2 часот меѓу 29 и 30-ти март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3…

(фото) Петре Шилегов – градоначалник пример за сите, со електричен тротинет на…

Градоначалникот на Град Скопје, покажа пример, во борбата против загадувањето. Шилегов, за да оди на работа користи електричен тротинет. Погледнете ги фотографиите кои се објавени на социјалните мрежи.

САД и Германија реагираа на изјавата на Мицкоски, кој го спореди судењето со Нирнбершкиот…

Амбасадите на САД и Германија реагираа кога претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го спореди судењето за 27 април со Нирнбершкиот процес. Од Амбасадата на САД велат дека таквата реторика на политичките лидери предизвикува…

Веста која сите ја чекавме: По невремето, драстичен пораст на температурите и сонце

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за 17.03.2019 Минимална температура: -2°C до 5°C Максимална температура: 17°С до…

СДСМ: Осум земји го ратификуваа протоколот за членство во НАТО

Осум земји членки го ратификуваа протоколот за членство во НАТО, одиме напред, велат од владејачкиот СДСМ преку соопштение. „Нашата земја го доби своето заслужено место, седна на масата во НАТО алијансата. Со Романија и Литванија, веќе…

Австралијанецот кој го изврши нападот утре пред судија, уапсени вкупно четири лица

Билансот на бројот на жртви од денешниот масакр во две џамии во Нов Зеланд се искачи на 49, додека повеќе од 20 лица се повредени, изјави полицискиот комесар, Мајк Буш. Тој прецизира дека во една џамија загинаа 41 лице, во другата 7, а…

Австралијанец меѓу напаѓачите: „Дојдов во Нов Зеланд за да го извршам нападот“

Австралискиот премиер, Скот Морисон потврди дека еден од четворицата уапсени напаѓачи во двете џамии во Нов Зеланд е државјанин на Австралија и за него рече дека е екстремист, деничар и насилен терорист. Мажот кој презел одговорност за…

Работна посета на Никола Димитров на Атина

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска и утре, ќе престојува во работна посета на Атина по покана на поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Димитров ќе учествува на академска конференција…

Побаран притвор за четири лица вработени во УБК

Доцна попладнево приведени се четири лица вработени во УБК, меѓу кои и Т.Ј. поранешен шеф на кабинетот на екс-директорот на УБК, дознава Centar.mk. За сите лица е побаран притвор. А според известувањето на Јавното обвинителство денеска…

Промовирана Националната студија за безбедност и здравје при работа

Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) денеска ја промовираше Националната студија за безбедност и здравје при работа. Актуелната состојба во оваа сфера, бројот и видот на повреди и несреќи на работните места во Македонија,…

Пајак службата со полни раце работа, а Возеле без возачки, со неисправни возила, зборувале…

Во текот на изминатиот ден (13.03.2019 година) на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје преземени се мерки и активности и констатирано е дека 32 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се…

Многу повредени вечерва во Прилеп – Комбе се судри со автомобил, ова се првичните…

Страотна сообраќајка вечерва се случи во Прилеп, нешто по 22 часот, а според неофицијални информации повредени се десетина лица. Како што известува порталот Инфо Компас, до сообраќајката дошло кога на раскрсницата на „Александар…

Невреме со дожд и снег, па силен скок на температурите – Ќе “пука” сонце…

Утре под влијание на нов влажен бран ќе има повремени врнежи од дожд, а на некои повисоки места и на планините од снег. Позастапени врнежите ќе бидат во југозападните делови Прогноза за 15.03.2019 Минимална температура: -2°C до 6°C…