Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Во тренд…

ВМРО ДПМНЕ со чекор кој никој не го очекуваше: Вакво нешто не направила речиси ниту една…

ВМРО-ДПМНЕ со нов статут: Наместо меници, безусловни оставки! Страв од нова, уште поголема централизација во ВМРО-ДПМНЕ, пополнување на органите и телата најмногу со луѓе блиски на претседателот и најтесното раководство, и одредби што не…

Силно невреме ќе беснее во Македонија – УХМР со лоши вести за следните 5 дена

Денес попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на краткотрајно невреме со силен ветер. Повеќе услови за нестабилност ќе има во источните делови доцна попладне и во ноќните часови.…

Прво се судриле три возила, а потоа со голема брзина следел уште пострашен судир на уште…

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на крстосницата кај Скопјанка во населбата Аеродром, а неколку лица се повредени, пишува Независен весник. Учесници во несреќата се четири автомобили. Три од патничките возила штотуку тргнале…

Вечерва се огласи Филип Рикер со порака до Македонската нација – ова се деталите

Поранешниот американски амбасадор во Македонија Филип Рикер изјави дека есенскиот референдум за името е можност сите Македонци да излезат и да кажат дека се за позитивна иднина на Македонија. https://www.youtube.com/watch?v=iuqVUr2-XC4…

Тежок инцидент во Македонија: Еден прободен

На 12.08.2018 година околу 22.05 часот во СВР Велес било пријавено дека во ходник од станбена зграда на ул. „Васил Главинов“ во Велес З.A. (30) од Велес со нож го прободел П.Н. (36) од Велес, при што му нанел убодна рана во пределот под…

Подгответе се за шопинг – утре е најдобриот ден за тоа!

Повторно е време за Garage sale во Ramstore Mall со попусти кои не смее да се пропуштат. Во Ramstore Mall традиционално, по деветти пат прават чистка, вадат сè надвор! Шопинг-треската почнува утре и ќе трае цели седум дена, до 20 август.…

Централен регистар вработува – висока плата од која ќе ви се “заврти” во…

Врзоснова начлен 22 и 23 од Законот за работните односи („Службен весникна Р. Македонија" број 1 67/201 5пречистен текст, 27/2016 и 120/2018) и член 5, 6 и 7 од Колективниот договор на Централниот регистар на РМ број 01866/1 од 01. 06. 2018…

Отворени 125 работни места во АРМ – еве како да се пријавите

Врз основа на член 3 1 36, 39 и 40 од Законот за служба во Армијата на Република Македонија („Службен весник на РепубликаМакедонија" бр. 36/10, 23/11, 47/11, 148/11, 55/12, 29/14, 33/15, 193/15 и 71/16), член 1 од Правилникот за начинот на…

Владата со неочекуван потег: Вакво нешто не можеше ни да се замисли во време на ДПМНЕ…

До крајот на годината граѓаните ќе можат да ги видат исплатите од државната каса. Секој потрошен денар ќе биде објавен, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски. Во тек е подготовка на платформа со која јавноста ќе има увид во…

Починатите момчиња од Струмица имале само 14 и 15 години – Познати детали за тоа…

Две момчиња на 14 и 15 годишна возраст го загубија животот во сообраќајна несреќа која, десет минути по полноќ, се случила на влезот во струмичкото село Петралинци. До несреќата дошло откако се судриле патничко возило „Алфа ромео“…

Полицијата упаднала во куќа на нарко бос – кога го виделе ова внатре, им се пресекле…

Полицијата упаднала во куќа на нарко бос – кога го виделе ова внатре, им се пресекле нозете! (Фото) Полицијата заземала куќа на мексикански нарко бос – најдени биле 22 милијарди долари во кеш, егзотични животни, разно оружје… Се…

Вечерва Зоран Заев објави моќно видео – еве за што се работи

Со договорот ја минуваме најтешката пречка за членството во ЕУ. Нема веќе блокади - добивме датум за почеток на преговори и покана за членство во НАТО. Македонија ќе биде дел од обединета Европа - засекогаш! Прочитај го договорот:…

Силен земјотрес во Албанија – почуствуван и во Македонија, ова се деталите

Земјотрес со јачина од 5,1 степени попладнево во 17.38 часот ја погоди Албанија. Според првичните информации, епицентарот на земјотресот бил на 41 километар северо-источно од Тирана. Земјотресот беше почувствуван и во Македонија и во…

Викендов топло, а од вторник голема промена на времето

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19 степени, а дневната температура од 28 до 36 степени. УВ-индексот ќе достигне до девет. Во Скопје ќе…

Маж пронајден мртов во возило: Полицијата излезе со детали

Шеесет и две годишно лице е пронајдено мртво синоќа во круг на кавадаречка фабрика. Според информациите лицето било пронајдено мртво во товарно возило. Полицијата се очекува во текот на денов да го објави и идентитетот на починатиот.…

Предмалку се огласи премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи: Еве што соопшти

Немајте дилема – пријателството меѓу Македонија и Бугарија е искрено. Заедно ќе го славиме и чествуваме нашето минато и на темелите на тоа минато ќе продолжиме да ја градиме нашата заедничка иднина. Заедно ќе бидеме како едно семејство во…

Направете го ова и зголемете ги шансите за прилив на пари во вашата куќа

Ако мачите мака со парите, се прашувате кога и вам ќе ви тргне во живтот, пробајте со овие трикови. Многумина тврдат дека функционира. Фенг шуи е древна кинеска вештина. Таа верува дека некои аспекти од животот можете да ги унапредите…

СДСМ соопшти одлични вести за граѓаните: Вакво нешто со години не се случило во Македонија

Политиките за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО, заедно со економските политики на Владата и планот за економски раст даваат резултати. Економијата се движи во нагорна линија. Како што Македонија се доближува до ЕУ и НАТО така се…

Еспресо 30 денари, макијато 40: Преспа се полни со туристи, поминете си “гага”…

Преспанските плажи кои се уредени според највисоките стандарди се повеќе се полнат со гости деновиве, а во текот на август се очекува посетеноста да биде уште поголема, оценуваат туристичките работници од регионот, со оглед дека…

Страшна сообраќајка: Четворица повредени

Возач и тројца сопатници се повредени во сообраќајна несреќа која што се случила вчера во 17.15 часот на регионалниот пат Тетово-село Сиричино, кај воениот склад „Еребино“. Според полицијата, се случила сообраќајна незгода помеѓу „опел…