Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаВо тренд...

Следната недела уште еден продолжен викенд, а еве уште колку неработни денови ни останаа до крајот на годинава

Следниот неработен ден е 2-ри јуни, кога православните го чествуваат Духовден кој се паѓа во петок, со што следува продолжен викенд за православните верници.

Согласно со Законот за празниците на Република Македонијаво 2023 година неработен ден кој следува е и 28 јуни (среда) кога муслиманите го слават прв ден на Курбан Бајрам и ќе неработен ден за муслиманската верска заедница.

Сите неработни дена кои остануваат до крајот на годината може да ги погледнете тука.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе