Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Нивото на Сена расте, под вода се повеќе области во Франција

Француската метеоролошка служба соопшти дека 15 департмани остануваат под портокалов метео-аларм поради излевањето на реките од нивните корита низ целата земја. Сепак, метеоролозите најавуваат уште дожд во претстојните денови. Покрај…

(Видео) Тропска дождовна шума ќе вирее среде пустина

Светската престолнина на луксузот, Дубаи, ќе добие уште еден интересен и уникатен објект – првиот хотел со сопствена дождовна шума. Отворањето е планирано за оваа 2018 година, а хотелот би требало да се простира на 185.800 квадратни…

Трамп до Тереза Меј: Би можеле да бидете новиот Черчил

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во телефонски разговор со британската премиерка Тереза Меј ѝрекол дека таа би можела да биде Винстон Черчил на новата генерација. „Дејли телеграф“ дознава дека претседателот на Меј ѝ раскажал дека…

Протест на француските рибари против користење на електрифицирани мрежи

Француските рибари ги блокираа пристаништата Кале и Булоњ, во знак на протест поради таканаречениот пулс риболов, кој користи електрифицирани мрежи за да ги зашемети рибите. Рибарски бродови го запреа влезот или излезот на фериботите во…

Полицијата уапси 31 мафијаш

Во акција на италијанската полиција во Рим е уапсен 31 мафијаш, за кои се претпоставува дека учествувале во мафијашки активности во поморското предградие кое се наоѓа на околу 35 километри од Рим. „Рим добива нова можност за напредок на…

„Мамо помагај, возот излегува од шините“, потресно сведоштво од несреќата

Во несреќата со воз кој излета од шините во Милано настрадаа три женски лица, десет луѓе се потешко повредени, а 110 се здобиле со повреди. Италијанската новинска агенција „Анса“ раскажа драматично сведоштво на родителите на девојка која…

Вучиќ: Договорот за руските хеликоптери најверојатно ќе заврши годинава

Србија се надева дека ќе заврши со зделката за купување на шесте руски хеликоптери „ми-17“ до крајот на 2018 година. Ова го изјави претседателот на земјата, Александар Вучиќ. „Ние сме во процес на преговарање и мислам дека ќе го завршиме…

Рама: Би можеле заедно во ЕУ ако Србија го признае Косово

Албанскиот премиер Еди Рама изјави во Давос дека се надева на заедничко пристапување во Европската Унија со Србија под претпоставка дека Србија ќе го признае Косово. „Србија е во предност бидејќи веќе преговара, а ние се надеваме дека ќе…

САД воведоа нови санкции против Северна Кореја

САД воведоа нови санкции против Северна Кореја и неколку кинески фирми или поединци што не ги почитуваат мерките наметнати против Пјонгјанг, објави АФП. Новите санкции директно ги погодуваат севернокорејските компании и банки лоцирани во…

Ципрас: ЕУ не знае како е да се има агресивен сосед, каков што е Турција

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека неговите европски партнери не можат секогаш да проценат колкави се и какви се предизвиците од живеење со агресивен сосед, каков што е Турција. Ципрас ова го изјави во рамки на дебатата за…

Северна Кореја објави дека поседува моќно нуклеарно оружје

Северна Кореја објави дека поседува моќно нуклеарно оружје со кое може да се спротивстави на кој било напад, истовремено обвинувајќи ги САД дека разместуваат воена опрема во нејзина близина под изговор дека стравува за безбедноста на…

Протести против доаѓањето на Трамп во Давос

Противниците на капитализмот организираа протести во повеќе градови во Швајцарија во знак на протест против доаѓањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Давос. Левичарите организираа протести под мотото „Трамп не е добредојден“,…

Најмалку 11 луѓе се повредени во бомбашки напад на хуманитарната организацијаи „Спаси ги…

Руските инженерски единици тестираа новa опрема за руските војници – униформа отпорна на вооружени напади. Вежбата прикажана на видеото се одржала во рускиот регион Владимир, а на неа била прикажана третата генерација  борбени одела.…

Бомбашки напад на хуманитарна организација за деца во Авганистан

Најмалку 11 луѓе се повредени во бомбашки напад на хуманитарната организацијаи „Спаси ги децата“ во Авганистан, пренесе Би-би-си. Според информациите, напаѓачи детонирале експлозиви во канцелариите на организацијата во градот Џалалабад, во…

Вулкан еруптира на Филипините, евакуирани над 60.000 луѓе

По неколкудневни ерупции, утрово најактивниот вулкан на Филипините, Мајон, исфрли лава до 600 метри висина. Лавата направила облак од пепел висок и до пет километри. Бројот на евакуирани луѓе поради ерупцијата денеска е зголемен на…

Мадуро: Подготвен сум повторно да се кандидирам за претседател

Уставното собрание на Венецуела одлучи претседателските избори да се одржат до 30 април, а претседателот Николас Мадуро изјави дека е подготвен повторно да се кандидира за претседател. Тој додаде дека неговата владејачка Социјалистичка…

Меѓународната коалиција убила 150 џихадисти во Сирија

Меѓународната воена коалиција, предводена од САД, која се бори против џихадистичката група Исламска држава (ИД), соопшти дека убила 150 нејзини борци во бомбардирањето на долината на Еуфрат во Сирија. Според информациите, воздушниот…

Грип коси во регионот – 23 мртви, десетици илјади заразени

Сезоната на грип го достигна својот врв во Хрватска. Според информациите, заболени се над 15.000 лица, а 23 лица починале. Според хрватските медиуми, бројот на заболени и починати луѓе секојдневно расте, а според Националниот центар за…

Голема полициска акција – се врши претрес на 30 локации

Припадници на Министерството за внатрешни работи на Босна и Херцеговина утрово по наредба и надзор на Обвинителството почна акција со кодно име „Задруга“ во рамки на која се врши претрес на повеќе од 30 локации, објави Кликс.ба.…

Случајот „Навални против Русија“ пред Европскиот суд

Рускиот опозиционер Алексеј Навални се жали пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур на руските власти тврдејќи дека во повеќе наврати биле прекрешни неговите права. Судот минатата година пресуди дека апсењата на Навални во…