Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Втор круг претседателски избори во Чешка

Почна вториот круг од преседателските избори во Чешка. Околу 8,4 милиони избрирачи ќе одлучуваат дали земјата ќе продолжи да ја води досегашниот претседател Милош Земан или независниот кандидат Јири Драхош. Во првиот круг од изборите…

Дачиќ: Заборавањето на злосторството е ново злосторство

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, во Обединетите нации ја отвори изложбата „Јасеновац – право на незаборав“, порачувајќи дека ужасот во Јасеновац не смее да се заборави и дека треба да остане еден од најзначајните…

Загреб и официјално против изложбата за „Јасеновац“

Хрватското МНР ја обвини Србија дека со изложбата за „Јасеновац“ во седиштето на Обединетите нации во Њујорк манипулира и пласира лажни податоци, како и дека страдањето на жртвите во тој усташки логор од Втората светска војна го користи за…

Борисов: Европа треба да ја исправи неправдата кон Западен Балкан

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на Светскиот економски форум во Давос порача дека Европската Унија треба да ја исправи неправдата кон Западен Балкан. Тој нагласи дека меѓународната заедница треба да го поддржи развојот на земјите од тој…

Трамп планира да им понуди државјанство на речиси 2 милиони имигранти

Белата куќа објави план за имиграција, со кој ќе им биде понудено државјанство на речиси два милиони млади луѓе, кои кои нелегално како деца пристигнале во Соединетите американски држави. Во замена за оваа понуда, Трамп од Сенатот ќе…

Американска конгресменка тврди: САД воопшто не можат да се одбранат од големи напади

Копнените системи за противракетна одбрана не можат да ги заштитат САД од голем нуклеарен напад, изјави американската конгресменка Елис Стефаник. Според нејзините зборови, Америка се соочува со растечка закана од нуклеарен напад и не…

(Видео) Тепачки и општ хаос поради намалена цена на кремот „Нутела“ во познатите…

На социјалните мрежи беа објавени снимки од општиот хаос и хистеријата во француските продавници кои настанале поради намалувањето на цената на популарниот чоколаден крем „Нутела“ за дури 70%. Во четвртокот во продавниците низ…

Асанж денеска може да стане слободен човек

Основачот на Викиликс би можел за неколку часа да биде слободен човек, доколку лондонскиот суд ја усвои неговата жалба за одлуката за притвор. Џулијан Асанж се наоѓа веќе пет години во британската амбасада во Еквадор во која побара азил,…

Светот во солзи: Изгоре болница, загинаа 41 лице

Најмалку 41 лице загинаа во пожар што изби во болница за постари лица во Јужна Кореја. Според последните информации, повредени се повеќе од 80 луѓе, од кои 13 во критична состоба, што укажува на тоа дека бројот на смртни случаи би можел…

Висенте Фокс: Никогаш нема да го платиме ѕидот на Трамп

Поранешниот претседател на Мексико, Висенте Фокс, повтори дека Мексико никогаш нема да плати изградба на американско-мексиканска граница, која ја бара претседателот на САД, Доналд Трамп. „Никогаш, никогаш, никогаш нема да платиме за тој…

Макрон: ЕУ мора да се промени за да може да се натпреварува

Францускиот претседател Емануeл Макрон истакна на Светскиот економски форум во Давос дека Европската Унија годинава ќе мора да се реформира со цел да може да се натпреварува со големите сили како што се САД и Кина. Макрон рече дека…

ЕК: Романија да ги преиспита судските реформи

Романија треба да ги преиспита своите планови за спроведување на судските реформи, изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Со ова Романија стана втора земја на ЕУ, по Полска, каде што ЕК побара ревизија на промените…

(Видео) Тешка железничка несреќа во Милано: Двајца мртви, над сто повредени

Најмалку две лица загинаа во тешка железничка несреќа во близина на Милано, уште десетмина се сериозно повредени, а повеќе од 100 патници претрпеле помали повреди. Според информациите од локалните медиуми, причината за несреќата е…

Трамп за првпат покани светски лидер во Белата куќа

Од Белата куќа официјално потврдија дека американскиот претседател, Доналд Трамп, го поканил францускиот претседател, Емануел Макрон, во државна посета во својата земја. Ова е првпат Трамп да повика друг светски лидер откако ја презеде…

Вучиќ: Се надевам на компромис со Приштина, но не оваа година

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека го поддржува дијалогот со Приштина, се надева на компромисно решение, но и дека не очекува тоа да се случи до крајот на 2018 година. Вучиќ во интервју за рускиот сајт „Спутник“ во Давос…

Катар преговара за купување „С-400“ од Русија

Амбасадорот на Катар во Русија, Мухамед Ел Атијах, изјави дека неговата држава е заинтересирана за купување ракетни системи за противвоздушна одбрана „С-400 триумф“ од Русија. „Преговорите по повод купување на тие системи се во…

Пратениците изгласаа доверба на бугарската Влада

Владата на Бугарија, која моментално преседава со Европската Унија, го преживеа гласањето доверба, кое се случуваше по барање на опозициските социјалисти. Опозицијата како аргумент за барањето го наведе недостигот од напредок во борбата…

Трамп: Одам во Давос да му покажам на светот дека на Американците им оди одлично

Американскиот претседател, Доналд Трамп, непосредно пред да замине на светскиот економски форум во Давос порача дека таму оди за да му покаже на светот дека на Американците им оди одлично. „Нашата економија е силна и со сите со кои…

Русија тврди дека не е одговорна за нападот со хемиско оружје во Сирија

Министерството за надворешни работи во Москва обвини за масовен пропаганден напад од страна на властите во САД, кои се обидуваат да ја оцрнат Руската Федерација на меѓународната сцена и да им ја припишат одговорноста за инцидентите со…

Хрват задржан поради инцидент на словенечко-хрватски граничен премин

По тричасовна блокада од безбедносни причини, словенечко-хрватскиот граничен премин Каштел-Драгоња е повторно отворен за сообраќај. Според информациите од регионалните медиуми, еден хрватски државјанин бил задржан од страна на полицијата.…