Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Авганистанските сили ослободија 149 заложници

Силите на авганистанската влада ослободија 149 лица кои талибанците ги киднапираа пред неколку часа. Во рацете на бунтовниците се наоѓаат уште 21 лице. Властите претходно соопштија тека талибанците во текот на денот во заседа во…

Кина ќе учествува во стратешките вежби во Русија заради „јакнење на стратешкaта воена…

Министерството за одбрана на Кина соопшти дека кинеските војници ќе учествуваат во стратешките вежби „Исток-2018″ во Русија, објави ТАСС . Според постигнатиот договор меѓу Кина и Русија, земјите ќе организираат заеднички вежби на…

(Фото) Црногорската влада објави документ во кој не е исклучена директна воена закана од…

Црна Гора не ја исклучува можноста за директна воена закана, иако таа опасност е значително намалена поради местото и значењето што го има за стабилноста на регионот, стои во нацрт-стратегијата за национална безбедност на оваа балканска…

Јужнокорејките протестираат, велат мажите масовно ги снимаат голи

Околу 70 000 жени протестираа во почетокот на август во Сеул барајќи од владата да ја спречи порнографијата со шпионски камери. Во последните месеци на интернет се појавиле видеоснимки од камери кои тајно снимале полуголи или целосно…

Тачи: Продолжување на дијалогот во првата половина на септември

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, рече дека следната средба на високо ниво меѓу Белград и Приштина ќе се одржи во првата половина на септември. Според Тачи, сè уште нема конкретни теми за дискусија меѓу него и српскиот претседател,…

Анкара: Нападот врз Амбасада на САД е обид да се создаде хаос

Нападот врз американската амбасада во Анкара е јасен обид да се создаде хаос, изјави портпаролот на турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, Ибрахим Калин. Портпаролот осудувајќи го нападот рече дека истрагата за инцидентот е во тек,…

Шпанија: Автомобил влета во група луѓе, три лица се повредени

Три лица се повредени откако автомобил влета во група пешаци во градот Касетас во северна Шпанија. По нападот возачот избегал и не е познато дали станува збор за претходно осмислен напад, изјави портпаролот на локалната цивилна одбрана.…

Врховниот лидер на талибанците: Нема примирје за време на Курбан бајрам

Врховниот лидер на талибанците, шеикот Хаибатулах Ахунзада, изјави дека ќе продолжи борбата на талибанците против авганистанските сили. Талибанските претставници порачуваат дека за време на Курбан бајрам нема да има примирје, пренесе…

Трамп: Израелскиот премиер ќе се нарекува Мухамед, ако не се реши палестинско-израелскиот…

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му рекол на кралот на Јордан дека Израел ќе има премиер наречен Мухамед, ако не се реши палестинско-израелскиот конфликт. Израелската телевизија „Канал 10“ објави дека Трамп тоа го кажал во Белата…

(Видео) Ракетен фрлач се заби во зграда во Киев

Возач на ракетен фрлач „Бук“, тежок околу 30 тони, предизвика паника на улица во Киев откако ја изгуби контролата врз военото возило и удри во зграда. https://www.youtube.com/watch?v=4mNpWgExXa0 Инцидентот се случил во сабота навечер за…

Брисел: Војниците на улиците ќе ги заменат припадници на федералната полиција

Од септември војниците на улиците низ Брисел ќе ги заменат припадници на федералната полиција. Федералната полиција ќе ја преземе должноста во септември, најави во изјава за медиумите министерот за одбрана на Белгија. Војниците беа…

Србија во ЕУ до 2025 година – изводливо, но не и гарантирано

Австрискиот амбасадор во Србија, Николаус Лутероти, смета дека 2025 година е остварлив датум за пристапување на Србија во ЕУ, но дека тоа не може да се гарантира и истакнува дека напредокот во голема мера зависи од реформите во Србија.…

Русија: Обединетите нации тајно ја забраниле поддршката за Сирија

Русија го обвини Западот дека се обидува да го опструира враќањето на сириските бегалци во земјите и да го блокира процесот на Обединетите нации (ОН) во реконструкција на државата. Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров,…

Заев предмалку објави видео: После ова многу нешта се појасни

- Европската Унија има пазар од 500 милиони потрошувачи ЕУ за Македонија значи достапност од 250 пати поголем пазар, за домашните бизниси. Влезот во Унијата за Македонија значи 5 пати повисок животен стандард. Членството во ЕУ значи…

(Видео) Пукање врз Амбасадата на САД во Анкара

Врз Амбасада на САД во Анкара, околу пет часот по локално време, биле испалени неколку истрели од возило во движење. Притоа во нападот бил погоден прозорецот на делот кај обезбедувањето, пренесе „Танјуг“. Тимови на полицијата трагаат…

Нов данок: Криминалците ќе и плаќаат на државата за секој склучен дил

Криминалците во Австрија ќе мораат да плаќаат данок, чијашто висина ќе се одредува врз основа на износот на затаените пари, пресуди неодамна судот во земјата. Финансиските власти сметаат дека сите се обврзани да плаќаат данок, независно…

Незапамтена трагедија – Гром усмрти младо момче

Сплит и околината вчера ги зафати невреме во кое загина младо момче. Како што пренесуваат хрватските медиуми, момчето го погодило гром додека излегувало од морето во местото Мутограс. Иако Брзата помош стигнала на местото на несреќата за…

Мештаните на ова село живеат во страв: “Ме давеше среде улица, нема да запре”

Веќе една недела мештаните на село во Врање се во страв и паника, откако маскиран насилник напаѓа и ограбува жени. - Видов маж со фантомка на главата, носеше бел капут и ми побара злато. Ми ја стави раката на уста и почна да ме дави,…

Матарела бара гаранции дека сите патишта во земјата се безбедни

Италијанскиот претседател, Серџо Матарела побарал гаранции од надлежните дека сите национални патишта се безбедни. Ваквото барање на Матарела следува по катастрофалната несреќа во близина на Џенова каде се сруши надвозник на автопатот…

Долг, сериозен и детален разговор помеѓу Путин и Меркел

Три часа траеа разговорите помеѓу лидерите на Русија и Германија, Владимир Путин и Ангела Меркел во Берлин. Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, по средбата изјави дека разговорите биле темелни и долготрајни.…