Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Тригодишно девојче смрзнало до смрт: Негувателката ја заборавила во двор на -5 степени

Тригодишно девојче смрзнало до смрт откако негувателката во московска градинка ја оставила на студ после играње во дворот. Телото на девојчето било пронајдено под снегот во игралиштето во градинката откако девојчето на студ поминало два…

Тачи: Независноста на Косово е неповратен процес

(МИА) - Србија само губи време во блокирањето на Косово, бидејќи косовската независност е неповратен процес, оцени претседателот на Косово, Хашим Тачи. - Свесен сум за предизвиците што ги имаме во врска со консолидацијата на…

Лавров: Не ја правете со Србија истата грешка како со Украина

(МИА) - Со поставувањето на Србија пред изборот „Русија или Западот“, Европската Унија ја повторува истата грешка што ја предизвика кризата во Украина, која доведе до поделба на украинското општетство, изјави рускиот министер за надворешни…

Коатс: ИД и натаму претставува закана за безбедноста

(МИА) - Џихадистичката група Исламска држава (ИД) и натаму претставува закана за безбедноста и покрај поразите што неодамна ги доживеа во Сирија и Ирак, изјави во Минхен директорот на американското Национално разузнавање, Ден Коатс. -…

„Див Запад“ во образовните институции во САД

(МИА) - Во САД продолжуваат убиствата на деца и ученици од рацете на други деца и ученици. Дали ова е доволна прична да се каже дека американското општество е болно? Во земја каде десетици милиони луѓе немаат здравствена заштита и се…

Бугарски екстремисти чествуваа пронацистички генерал

(МИА) - Неколку стотици бугарски ултрадесничарски екстремисти синоќа организраа прошетка низ центарот на Софија во чест на генерлот Христо Луков, кој во 30-те и 40-те години на минатиот век раководеше со пронацистичка организација во…

Британија, САД и Франција бараат ОН да го казнат Иран поради Хутите

2018 (МИА) - Велика Британија, САД и Франција синоќа побараа од Советот за безбедност на ОН „да го казни“ Иран, затоа што не презел мерки со кои ќе спречи јеменските шиитски бунтовници Хути да се снабдат со ирански ракети. Во…

САД не веруваат дека Турција употребила хемиско оружје против Курдите

(МИА) - САД сметаат дека е малку веројатно оти Турција користела хемиско оружје во операцијата против сириските Курди, изјави неименуван претставник на Белата куќа. Тој посочи дека му е познато оти постојат обвинувања дека турската…

За британскиот „Дејли Мејл“ Рита Ора ја слави независноста на Украина

„Рита Ора слави десет години од независноста на Украина“, напиша британскиот „Дејли Мејл“ на видеото за посетата на пејачката на Косово. Ора, која има косовско потекло, денеска се наоѓа на концерт во Приштина, по повод денот на…

(Видео) По масакрот, Флорида бара строга контрола за вооружувањето

Над илјада демонстранти се собраа во Форт Лодердејл, на Флорида, барајќи строга контрола за вооружувањето. Протестот се случува неколку дена по третото најсмртоносно пукање во училиште, во историјата на САД. „Завршете со…

Бомба во позната дискотека – саботната ноќ наместо забава следувал вистински хорор…

Во дискотеката „QM“ во Бановичи, Босна и Херцеговина, синоќа била фрлена експлозивна направа, пришто е повредена една жена. Експлозијата се случила околу 21 часот, а жената е пренесена во Здравствениот дом во Бановичи. Новинската…

Дијалогот помеѓу Белград и Приштина ќе продолжи следната недела

Дијалогот помеѓу Белград и Приштина би требало да продолжи на 26-ти февруари, пренесе РТС. „Планирано е разговорите во седиштето на Европската Унија да траат два дена, а се претпоставува дека дневниот ред ќе биде сличен на оној од…

Трамп: Трошејќи многу време на Русија, ФБИ направи пропуст на Флорида

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го искритикува ФБИ бидејќи ги пропуштило сите сигнали, за масакрот што беше извршен во училиште на Флорида. Од друга страна, Трамп наведе дека службата потрошила премногу време во обидите да докаже дека…

Светот во солзи: Се урна патнички авион – сите се починати

Во авионската несреќа во Иран, загинаа сите 66 лица, вклучувајќи ги патниците и екипажот. „Откако ја пребаравме областа, за жал откривме дека загинале сите патници“, соопшти Мохамед Табатабај, директор на одделот на Односи со јавноста на…

Тригодишно девојче почина пред градинка , воспитувачите го заборавиле на минус пет степени…

Тригодишно девојче почина како последица на замрзнување, откако воспитувачите го заборавиле во дворот во градинка во Москва, пишува „Дејли Мејл“. Медиумите пишуваат дека воспитувачите, по два часа, се свестиле дека го нема девојчето.…

Мекмастер: Доказите за руско мешање во изборите во САД во 2016 се неспорни

(МИА) - Доказите за мешањето на Русија во претседателските избори во САД во 2016 година се неспорни, изјави денеска во Минхен советникот за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Херберт Рејмонд Мекмастер.…

Харадинај: Членките на ЕУ што не го признаваат Косово да не ја блокираат неговата…

(МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја повика Европската унија да најде начин со кој ќе ги убеди петте нејзини членки што не ја признаваат независноста на Косово, да не ја блокираа неговата европска перспектива. - Непризнавањето…

Осумдесетгодишен Италијанец за одмазда го потпалил домот не неговата поранешна партнерка

(МИА) - Вљубен 80-годишен Италијанец не можел да се помири со фактот дека неговата партнерка го напуштила, па решил да и се одмазди така што ќе и го запали станот. Италијанецот неколку години бил во врска со една жена, која на крајот…

Јилдирим: Во турските затвори се наоѓаат 10.000 припадници на ИД

(МИА) - Во затворите во Турција се наоѓаат околу 10.000 припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим во обраќањето на Минхенската безбедносна конференција. - Спречивме 5.800…

Баварската библиотека платила два милиони марки за карта-фалсификат

(МИА) - Баварската државна библиотека соопшти дека картата на светот што ја купила во 1990 година за тогаш астрономски два милиони германски марки мислејќи дека е изработена во 16-от век, е фалсификат. Библиотеката ја купила картата…