Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Паднаа важни одлуки на Ц.О на СДСМ – Ова се промените

Душко Весковски, директор на Водовод и канализација е поставен за организационен секретар на СДСМ. Дане Талевски останува задолжен за меународна соработка. Мартин Попов е задолжен за центарот за истражување и анализа. Избран е и…

Видео: Се носат важни одлуки – Почна централниот на СДСМ

Предмалку во салата во рамки на х. Инекс Горица во Охрид почна деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ. На седницата ќе се дебатира за суштинските промени во партијата, новот систем на делување и работа на партијата, напредокот на…

Видео: Ниту дождот не го спречи – Зоран Заев со мотор од плажата во Долно Дупени оди…

На настанот "Meet Prespa" кој втор ден се оддржува во Преспа, Вчера во Отешево, а денес во селото Долно Дупени премиерот Зоран Заев и покрај нестабилното и врнежливо време со мотор пристигна во Долно Дупени, а потоа се упати на важниот…

Мотоциклист тешко повреден во сообраќајка во кавадаречко

Тешко повреден 24-годишен мотоциклист од Кавадарци во сообраќајна несреќа што се случи ноќеска на регионалниот пат Кавадарци-Мушов Гроб. Несреќата се случил помеѓу автомобил „КИА“ и мотоцикл „Сузуки 750“. Во несреќата повреден е и…

Деветнаесетгодишно момче со автомобил удри двајца пешаци

Деветнаесет годишен скопјанец синоќа околу 22.55 часот на крстосницата од улиците „Војдан Чернодрински“, „Славеј Планина“ и „Кримска“ во Скопје, со автомобил „Фиат Пунто“, удри во пешаците А.Ш.(44) и Х.Ш.(18), двајцата од Скопје. Притоа,…

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената се здобила со тешки повреди и била пренесена на лекување во Ургентен центар при комплекс клиники „Мајка…

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори, а нема ниту оставка од…

Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност. Република Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со Европската Унија, а нема ниту оставка и повлекување на аблолицираниот Заев. Заев повторно ги излажа граѓаните…

Од попладнево невреме – УХМР со најнова метео прогноза

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Минималната температура ќе биде помеѓу 12 и 20, а максималната ќе достигне…

Втор ден “Запознај ја Преспа” започнува со традиционалната вело тура…

Вториот ден на "Запознај ја Преспа" започна со низа спортски и еколошки активности. Традиционалната велосипедска тура "Тур де Гачичица" која по шести пат се вози на оваа планина започна во 10 часот. Преку 200 учесници од целата држава и…

Фото: Заев во авион како и сите граѓани, патува со економска класа

Премиерот Зоран Заев денеска бил забележан како со авион патува со економска класа, па граѓани го објавија на социјалните мрежи, а фотографиите станаа хит, со оглед дека Заев е првиот македонски премиер кој не се луксузира. Премиерот…

Избор на ново партиско раководство во СДСМ

Денеска во Охрид ќе се одржи деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ. На седницата ќе се дебатира за суштинските промени во партијата, новот систем на делување и работа на партијата, напредокот на државата, а се очекува и…

Полицијата на секој чекор во Скопје: Фрчат казни за брзо возење

Во периодот од 00.00 до 05.00 часот на 16.06.2019 година Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои управуваат со возило под дејство на…

Ердоган доаѓа во Охрид за отварањето на Алипашината џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган ќе дојде на отворањето на Алипашината џамија во Охрид. Tурската амбасадорка Тулин Еркал Кара соопшти дека претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ќе присуствува на официјалното ставање во…

Момче удрило во карпа во езерото Матка, со тешки повреди пренесено во болница

Деветнаесегодишно момче со тешки пвореди било пренесено во болница, откако удрило во подводна карпа во езерото Матка. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера. Од Ургентен центар околу 18 и 30 часот било пријавено во…

СДСМ на Централен одбор носи важни одлуки – Што ќе се случува во Охрид?

Утре со почеток од 16,00 во салата во рамки на хотелот Инекс Горица во Охрид ќе се одржи деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ. На седницата ќе се дебатира за суштинските промени во партијата, новот систем на делување и работа…

Од понеделник нови регистарски таблички со ознака “NMK”

Од понеделник МВР ќе почне со издавање на нови таблички со новата ознака "NMK". Новите таблички ќе имаат обврска да ги користат само граѓаните кои имаат потреба за тоа, а оние со старите ознаки ќе треба да залепат лепенка со новата…

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На средбата, уште еднаш беше потврдена заложбата Република Северна Македонија годинава да добие…

Никола Груевски се огласи за изјавата на Заев дека избегал во багажник

Бегалецот Никола Груевски се огласи во јавноста во врска со изјавата на премиерот Зоран Заев дека екс-премиерот избегал во багажник. Интегрално го пренесуваме фб статусот на Груевски: -ХАЈ ГУДБАЈ Нашиот премиер деновиве е ептен ХАЈ…

УХМР издаде метео предупредување: Невреме ќе ја зафати Македонија

- Во следните денови во попладневните часови ќе има честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град, се вели во Метео предупредувањето…

„Катимерини”: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија,…