Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Видео: Судири меѓу полицијата и демонстрантите на Табановце – има уапсени и…

Попладнево на граничниот премин Табановце дојде до судир и буткање меѓу полицијата и демонстрантите од ВМРО-ДПМНЕ кои денеска најавија дека ќе го блокираат граничниот премин. Сајтот Република објави видео од инцидентот, и тврди дека еден…

Јанева: Се надевам дека по истекот на мандатот, СЈО ќе се припои кон Јавното обвинителство

Се надеваме дека ќе бидат донесат соодветни законски решенија со кои ќе се овозможат услови по изминување на мандатот пропишан со законот, во 2020 година специјалното јавно обвинителство да се трансформира и припои кон Јавното обвинителство…

Врие во ВМРО ДПМНЕ – На само неколку дена пред конгресот пресврт во опозициската…

Високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат за нелегитимен и нетранспарентен процес за изборот на претседател на партијата. Во отворено писмо, бараат одлагање на конгресот за февруари, а дотогаш со партијата предлагаат да раководи…

Раздвижено во Владата – еве што се случува

Владата на Република Македонија денеска во 15:00 часот ќе ја одржи својата редовна 43-та седница, информираат од секторот за односи со јавноста. На денешната седница на предлог на Министерството за надворешни работи министрите ќе го…

Понеделник е неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 25 декември 2017 година (понеделник), првиот ден на Божиќ е неработен ден за граѓаните од…

На коловозите остатоци од кашест снег, АМСМ апелира за внимателно возење

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно влажни коловози, а во западнитот дел од државата наместа со остатоци од кашест снег, по интервенција на дежурните екипи на ЈП „Македонија пат“. Снег со слаб интензитет навејува…

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира четири крстосници и најави протест пред Министерството за правда

Притворот за уставобранителите мора да биде прекинат, а политички монтираното обвинение за тероризам да биде повлечено, реагираат денеска од ВМРО-ДПМНЕ во врска со притворот што во врска со насилствата во Собранието од 27 април им беше…

Кражба на пари и златен накит во куќа во Прилеп

Синоќа во Прилеп во куќа сопственост на М.Г.(47), од страна на непознат сторител извршена е тешка кражба, при што одземени се евра, австралиски и американски долари, швајцарски франци и фунти, се во вредност од 2.160.000 денари, како и…

Tежок инцидент во кој учествувала поголема група во Скопје – има ранети

Во тепачка на малолетници што се случила синоќа во Скопје на улицата „Босна и Херцеговина“ Б.Т.(16) и Т.Д.(16) биле физички нападнати од поголема група на машки лица на возраст од околу 16-18 години. Според информациите, Т.Д и неговите…

Итна прес конференција во СЈО – што ќе биде обелоденето во 13 часот?

Од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за денеска со почеток од 13 часот најавена е прес-конференција. Во моментов, нема подетални информации која ќе биде темата за која ќе се зборува на пресот што ќе се одржи во просториите…

Скопје во црно – во страшна сообраќајка загина едно лице

На булеварот „Трета Македонска бригада“ во Скопје синоќа по полноќ, пред раскрсницата со улица „Фрањо Клуз“, загина човек во сообраќајна незгода. З.В.(51) од Скопје, управувајќи патничко моторно возило „БМВ“ со скопски регистарски ознаки…

Маврово утрово минус 12 степени

Најстудено утрово е во Маврово со измерена минимална температура -12 степени. Утрово во поголем дел од Македонија температурите се под нулата, освен во Гевгелија, каде што се измерени три степени. Во Лазарополе -11, Крушево -8, Пожаране…

Метеоролозите излегоа со најнова временска прогноза – еве што најавуваат

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а ќе има и повремено провејување на снег, особено во североисточните делови на земјава. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, кој долж Повардарието повремено ќе се…

За многу години Свети Никола – Вечно име на сите кои го слават

Православните христијани денес го празнуваат големиот христијански празник Свети Никола Чудотворец. Свети Никола Чудотворец е познат и во другите припадници на верите. Овој голем светител се слави и во нашата земја. И покрај тоа што…

Куче-скитник искаса старец на плоштадот во Скопје

Старец вчера пријавил во полиција дека го нападнале кучиња скитници на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Според информациите на МВР, вчера во 12 и 30 часот, Б.Д.(71) пријавил во полиција дека на плоштад „Македонија“ поточно кај…

ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе протестира пред затворот во Шуто Оризари

Македонија е заробена држава благодарение на хунтата и единствена држава во демократска Европа каде во 21 век сè уште се апсат луѓе поради изразени политички ставови. Македонија е единствена држава која се стреми да се интегрира во…

Демократски сојуз: Неопходна е стратегија за намалување на загадувањето

Демократскиот сојуз смета дека е неопходна стратегија за намалување на загадувањето на воздухот во која ќе бидат дефинирани краткорочни и долгорочни мерки. Во таа насока од партијата испратиле предлог во Владата да формира експертски тим…

Жерновски: Одбраната на Груевски ги користи сите средства за да го одложи судењето

Одбраната на експремиерот Никола Груевски ги користи сите средства за да го одложи судењето. Ова го изјави пред Основиот суд поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски. „Колку и да се пролонгираат судењата, правдата ќе…

Царинската управа запленила стока во вредност од 4,6 милиони денари

Царинската управа во текот на изминатите три седмици открила повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено задржала облека, обувки, накит, мобилни телефони, кафемати, апарат за алкотест, цигари, запалки, столарски пили,…

ДОМ: Подготвен е законот за забрана на цијаниди и сулфурна киселина во рудниците

Демократската обнова за Македонија (ДОМ) подготви измени и дополнувања на Законот за минерални суровини во насока на долгорочна заштита на животната средина и здравјето на населението што живее во близина на рудниците што работат со…