Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ХАОС НИЗ СКОПЈЕ – Почна блокадата на превозниците, избегнувајте ги од овие улици – Кој ќе ја надомести штетата од милиони евра врз бизнисите и граѓаните?
Home » Локално » Page 93

Category : Локално

Локално

Кавадарци ги раскинува договорите за јавно приватно партнерство за осветлување и паркирање

CENTAR MKD
(МИА) – Одлуки за согласност за спогодбено раскинување на договорот за јавно приватно партнерство за одржување на јавно осветлување и отпочнување постапка за престанок на договорот...
Локално

Обезбедени средства за физибилити студија за пречистителна станица во Виница

CENTAR MKD
(МИА) – Општина Виница обезбеди 150 илјади швајцарски франци како грант за изработка на физибилити студија за пречистителна станица за отпадни води. Средствата ги обезбеди Швајцарската...
Локално

Охридските угостители в понеделник ќе може да дадат забелешки по предлог-програмата за урбана опрема

CENTAR MKD
Претставници на општина Охрид и на угостителите од градот в понеделник ќе одржат работен состанок на кој ќе се расправа по однос предлог-одлуката за утврдување...
Локално

Автобусот со број 50 од утре повторно ќе застанува во ГТЦ

CENTAR MKD
Автобуската станица во Градскиот трговски центар од утре повторно ќе функционира. Десет украински автобуси со број 50 на ЈПС ќе застануваат на оваа автобуска станица....
Локално

Од април во Скопје ќе почне да сообраќа електричен автобус

CENTAR MKD
Градот Скопје денеска потпиша договор со компанијата „Чериот моторс“ за пробно користење електричен автобус за период од шест месеци. Електричниот автобус ќе почне да сообраќа...
Локално

Градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе ќе добие целосно нов објект

CENTAR MKD
Во населбата Тафталиџе во скопската општина Карпош денеска започна реконструкцијата на дел од објектот на градинката „Мајски Цвет“, со којашто старата градба од монтажен карактер...
Локално

Богдановиќ: Нема да дозволам на места како за скокалници да се градат станбени објекти

CENTAR MKD
Сопственици на куќи, кои се помеѓу улицата Партение Зографски и хотелот кај Клинички, испратија петиција до Општина Центар со барање да не се издаваат одобренија...
Локално

Град Скопје: Обврзниците кои сметаат дека погрешно им е блокирана сметката можат да побараат ревизија

CENTAR MKD
28,Од Градот Скопје истакнуваат дека по објавеното соопштение до јавноста, испратено на 29 јануари годинава, дека постапката за присилна наплата на данокот на имот за...
Локално

Град Скопје ќе продолжи со чистење како мерка против загадувањето

CENTAR MKD
Градот Скопје како дел од краткорочните мерки за намалување на загадувањето ќе го продолжи чистењето на градот, а следниве неколку денови ќе се чисти територијата...
Локално

Конкурс за урбана опрема во Скопје: Шилегов ги повика младите архитекти да му дадат нова димензија на градот

CENTAR MKD
Градот Скопје наредниве денови ќе распише конкурс за идејно решение за дизајн на урбана опрема – клупи, корпи за отпадоци и заштитни столпчиња за зеленило....
Локално

Општина Центар гради потпорен ѕид што ќе штити куќи на Водно

CENTAR MKD
Од Општина Центар информираат дека работат на решавање на проблемот со ерозија на земјиштето на улица „Христо Чернопеев“ на Водно. Од таму соопштуваат дека почнала...
Локално

Во Штип граѓански форум за приоритетни прашања од локален интерес

CENTAR MKD
Граѓани, новинари и експерти денеска ќе дебатираат со надлежните од Општина Штип за прашањата што приоритетно треба да бидат решени. Идеите и ставовите за ова...
Локално

Градот Скопје со поддршка на интернационалниот ден „Во зима со велосипед на работа“

CENTAR MKD
Во рамките на многубројните активности за промоција и поддршка на користењето на велосипедот како алтернативно превозно средство, Градот Скопје дава поддршка и се приклучува на...
Локално

(Видео) Георгиевски: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат да ја блокираат работата на Општината

CENTAR MKD
Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Гази Баба го продолжува деструктивното однесување, како што тоа го правеше изминатите 21 година и продолжува да...
Локално

Крводарителска акција во Општина Аеродром

CENTAR MKD
Во просториите на Општина Аеродром вчера се одржа крводарителска акција во соработка со Црвен крст на Република Македонија. Меѓу крводарителите беа градоначалникот на Општина Аеродром,...
Локално

Во Куманово доделени решенија за легализација на бесправно изградени објекти

CENTAR MKD
Иинвестициите за изградба и реконструкција на патната инфраструктура во Кумановскиот Регион и легализацијата на бесправно изградените објекти беа повод за денешната посета на Куманово на...