6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Локално » Page 81

Category : Локално

Локално

Прилепчани со предлози како најдобро да се распределат општинските пари

CENTAR MKD
Во рамките на четвртиот по ред „Граѓански парламент“, градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска во големата општинска сала пред граѓаните, НВО-секторот и другите граѓански...
Локално

Град Скопје поставува столпчиња пред Министерството за правда по реакција на граѓаните

CENTAR MKD
На барање на граѓаните, Град Скопје денеска започна да поставува столпчиња пред Министерство за правда. Идната недела ќе биде ограден и остатокот од тротоарот на...
Локално

Град Скопје ја објави процедурата за повластено користење на јавниот превоз

CENTAR MKD
Град Скопје на седница ја изгласа програмата со која се определуваат видовите на повластено користење на јавниот градски превоз, категориите лица со посебни потреби, кои...
Локално

Наташа Пеливанова назначена за заменик-градоначалник на општина Карпош

CENTAR MKD
Градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев, ја определи професорката Наташа Пеливанова, член на Советот на Општина Карпош, за заменик-градоначалник на општината, која оваа функција ќе...
Локално

Викендов во Скопје пајак-службата кренала 143 возила

CENTAR MKD
Во текот на изминатиот викенд пајак-службата во Скопје кренала 143 непрописно паркирани возила, информира МВР. Сообраќајната полиција, пак, викендов казнила 97 возачи што го управувале...
Локално

Учество на граѓаните во креирањето на буџетот на Општина Илинден за 2018 година

CENTAR MKD
Во организација на Општина Илинден во средното општинско стручно училиште „Илинден“ се одржал буџетски форум на кој граѓаните преку посочување на приоритетните проекти во нивните...
Локално

Вработените на паркинзите со маски ќе се штитат од загадениот воздух

CENTAR MKD
Поради високата загаденост на воздухот во Скопје, ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ обезбеди заштитни маски со филтер со цел да ги заштити вработените што се...
Локално

Основците од општина Карпош ќе се едуцираат против корупција

root_u0sbii7v
Советниците во Советот на Општина Карпош едногласно ја прифатија програмата предложена од страна на Министерството за образование и наука, именувана како „Програма за антикорупциска едукација...
Локално

Место дочек на Нова година, пакетчиња за првооделенците во Ѓорче Петров

root_u0sbii7v
Градоначалникот Александар Наумоски одлучи место да се организира прослава во Ѓорче Петров, средствата за дочек на новата 2018 година да се пренаменат за новогодишни пакетчиња...
Локално

Жителите на Центар побрзо ќе добиваат документи од матичната евиденција

root_u0sbii7v
Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, и директорот на Управата за водење матични книги, Ѓоко Котевски, потпишаа меморандум за соработка, информираат од одделението за односи...
Локално

Во Штип плански ќе се решава проблемот со бездомните кучиња

root_u0sbii7v
Општина Штип презема активности за решавање на проблемот со прекумерна бројност на бездомните кучиња. За таа цел, од општината стапиле во контакт со претставници на...