Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Локално

Властите во Гостивар започнаа акција за уривање дивоградби

Во Гостивар почна акција за уривање на бесправните градби на територијата на општината. Како што информираат локалните власти, првата градба што денеска е урната е ѕид во населбата Питарница, кој бил изграден без соодветна дозвола и на…

Прилеп апелира до стопанските субјекти да ги пополнат формуларите за гасификацијата

Општина Прилеп соопшти дека во рамките на проектот „Гасификација на Прилеп“ веќе две недели на терен врши анкета на стопанските субјекти од градот, со цел правилна и точна проекција на трасата и капацитетот на секундарната гасоводна мрежа,…

Градоначалникот на Гази Баба доби благодарница за придонес во крводарителството

Градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски, денеска доби благодарница од Црвениот крст на град Скопје за придонес во процесот на промоција и унапредување на крводарителството на територија на град Скопје. Од Црвен крст порачаа и…

Градоначалникот на Гази Баба доби благодарница за придонес во крводарителството

Градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски, денеска доби благодарница од Црвениот крст на град Скопје за придонес во процесот на промоција и унапредување на крводарителството на територија на град Скопје. Од Црвен крст порачаа и…

Општина Аеродром спроведе акција за кастрирање и стерилизирање бездомни кучиња

Вчера во општина Аеродром беше организирана акција за третирање на бездомните кучиња во соработка со жители на Аеродром, љубители на животни што доброволно излегоа на терен заедно со службите на стационарот „Вардариште“. Општината…

Општина Аеродром се приклучува во глобална акција за мапирање и расчистување диви депонии

Општина Аеродром се приклучува кон глобалниот настан за мапирање и расчистување диви депонии инициран од движењето Let’s Do It! World. Акцијата е предвидено да се спроведе на Светскиот ден на чистење, 15 септември, а граѓаните имаат…

Со настап на Влатко Стефановски општина Илинден ќе го одбележи патрониот празник

На 26 јули (четврток), со почеток во 20 часот, во амфитеатарот на паркот „Галерија на отворено“, пред Домот на културата во населбата Илинден, со мотото „Со Илинден традицијата продолжува“, на свечен начин ќе биде одбележан патрониот…

Денеска без вода дел од корисниците во Центар

Корисниците на потегот од Булеварот Партизански Одреди до улицата Максим Горки, во Општина Центар денеска ќе останат без водоснабдување од 8 часот до завршување на интервенцијата, соопшти ЈП Водовод и канализација. До прекин на…

Се реконструираат 10 краци на водоводната мрежа во Долно Лисиче

Општина Аеродром ја почна реконструкцијата на водоводната мрежа на улица „1“, од крак 1 до крак 10 во Долно Лисиче, со помош на средства обезбедени од ЕУ ИПА инвестицискиот фонд. Вкупниот износ на проектот, кој се планира да заврши до…

Утре без струја неколку делови од Скопје

„ЕВН Македонија“ соопшти дека за утре се планирани исклучувања во електросистемот во неколку скопски населби. Во периодот од 9 до 15 часот без струја ќе останат корисниците од зграда бр. 5 на улицата Шекспирова, во општина Карпош. Во…

Трагедија по Пивофест: Млад маж пронајден мртов среде Прилеп

Мртов маж на возраст од околу 30 години е пронајден утрово во Прилеп. На телото на починатиот нема траги на насилство, а по обдукцијата се очекува да биде познато како настапила смртта. Според првичните информации на прилепското…

Без вода делови на Аеродром и Сопиште

Од ЈП „Водовод и канализација“ е добиено известување дека денеска поради реконструкција на водоводна мрежа ф-100 мм на улицата 23 Октомври, раскрсница со Бојмија, со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците од високата зона Бојмија…

Промоција на кампањата “На секое дете му треба семејство” во Ресен

Во организација на ЈУ Центар за Социјални работи Ресен и локалната самоуправа на ден 17.07.2018 година (Вторник) со почеток во 11 часот во големата сала на општина Ресен ќе се оддржи јавна презентација во склоп на кампањата: “На секое дете…

Град Скопје нема да ги отстрани столпчињата на тротоарите во Карпош за што граѓаните…

Заедниците на станари на зградите број 45 и 47 на булеварот Партизански одреди во општина Карпош за денеска најавија протест со блокирање на булеварот поради поставувањето столпчиња на тротоарите од страна на Град Скопје. Од Градот, пак,…

Прилеп ги отвора вратите на „Пивофест 2018“

Прилеп ги одбројува последните часови пред почетокот на „Пивофест 2018“. Сите институции што учествуваат во подготовката и организацијата на фестивалот, секоја во својата област, континуирано работат на обезбедување на неопходните услови за…

Општинската комисија ќе врши процени на штетите од невремето пред два дена

Општинската комисија за процена на штетите од елементарните неподоги објави повик до земјоделците и сите граѓани што претрпеа штети од невремето проследено со силен ветер и град што го зафати атарот на селата Големо Коњари и Мало Коњари, во…

Утре без вода дел од општина Центар

Поради дефект на водоводна цевка, утре без вода ќе останат корисниците на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов бр. 33. ЈП „Водовод и канализација“ соопшти дека интервенцијата ќе почне во 9 часот.

Нова фитнес-зона во Карпош

На кејот на реката Вардар, во близина на алпинистичката карпа, денеска е поставена нова фитнес-зона, уште едно спортско катче во општина Карпош. Во рекреативната зона на кејот присуствуваа повеќе спортски клубови чии спортисти имаа шанса…

Грант од 4,6 милиони евра од Швајцарија за комуналната инфраструктура во Гостивар

Грант од 4,6 милиони евра неповратни средства од Швајцарскиот државен секретаријат за економски прашања (СЕКО) за подобрување на водоводната и канализационата инфраструктура во Гостивар. Денес, во Министерството за финансии, беше потпишан…

Нов асфалт и осветлување на улицата Самоилова кај скопското Кале

Општина Центар, во соработка со Град Скопје, по повеќе од 20 години го реконструираше кракот од улицата Самоилова на Кале, кој води до Музејот на современа уметност. Вкупната површина на реконструираниот дел изнесува 3 200 метри…
error: Соддржината е заштитена.