Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Локално » Page 108

Category : Локално

Локално

Семејства од социјално ранливите категории ќе добијат огревно дрво од Општина Кисела Вода

CENTAR MKD
Семејства од социјално ранливите категории ќе добијат огревно дрво од Општина Кисела Вода, најави градоначалникот на општина Кисела Вода, Филип Темелковски, на прес-конференција. Во согласност...
Локално

Град Скопје го укина бесплатниот градски превоз

CENTAR MKD
Градот Скопје ги известува граѓаните дека поради намалените вредности на загадувачките материи во воздухот, се укинуваат вонредните мерки и интервентните препораки за намалување на загадувањето...
Локално

Општина Центар: Парите наместо за бадникови огнови, ќе се наменат за ново зеленило

CENTAR MKD
Општина Центар оваа година нема преку донации на дрва по месните заедници да поддржува големи палења на бадникарски огнови речиси во секое маало, соопштуваат од...
Локално

Над 50 семејства од Кисела Вода добија ваучери за новороденчиња

CENTAR MKD
Предновогодишно, 58 семејства од Општина Кисела Вода добија ваучери за своите новороденчиња. „Оваа локална самоуправа и во 2018 продолжува со доделувањето еднократна парична помош за...
Локално

На Водно нови видиковци и детски реквизити

CENTAR MKD
Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ од секторот „Вонградско зеленило“ извршија поставување нови парковски елементи изработени од дрво на повеќе локации во парк-шумата Водно. Два...
Локално

Град Скопје испраќа хуманитарна помош за Албанија по катастрофалните поплави

CENTAR MKD
Скопје како град на солидарноста и како збратимен град со Тирана ќе испрати помош на настраданите во неодамнешните поплави во Република Албанија, кои предизвикаа голема...
Локално

Се поставуваат заштитни столпчиња на тротоарот пред Домот на печатот

CENTAR MKD
Заштитни столпчиња пред поранешната зграда на НИП „Нова Македонија“ (Домот на печатот) поставуваат денеска од Град Скопје, како што велат, по барање на граѓаните. „До...
Локално

Општина Аеродром со дополнителни интервентни мерки против загадувањето

CENTAR MKD
Општина Аеродром најави дополнителни интервентни мерки кои ќе се однесуваат на целата територија на општината и ќе бидат во сила сè додека е надминат прагот...
Локално

Синдикатот на Карпош потпиша договор за повеќе права на вработените во општината

CENTAR MKD
Колективен договор за административните службеници и другите вработени во Општина Карпош беше потпишан денеска од страна на претседателот на Синдикалната организација на Општина Карпош, Ненад...
Локално

Буџетот на Општина Аеродром достапен на веб-страницата на Општината

CENTAR MKD
На последната седница на Советот на Општина Аеродром беше изгласан буџетот за следната година во износ од 1.048.169.000 денари, односно околу 17 милиони евра. Од...
Локално

Штипскиот градоначалник со подароци за децата со посебни потреби

CENTAR MKD
Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, во пресрет на Новогодишните празници ги посети децата со посебни потреби во Основното училиште „Ванчо Прке“, Дневен центар за деца...
Локално

Шилегов на закројување на бадниковите гранчиња, годинава без отворени огнови низ Скопје

CENTAR MKD
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денеска присуствуваше на традиционалното собирање на бадникови гранчиња, кое се одржа во месноста Говрлевска Краста, на јужните падини на...
Локално

„Куќичката на Дедо Мраз“ за донации во Битола ќе биде отворена денеска

CENTAR MKD
Петта година по ред од 24 до 30 декември, Битола традиционално ќе ја живее новогодишната приказна во препознатливата „Куќичка на Дедо Мраз“ (дрвената куќичка наспроти...
Локално

Скопските таксисти на средба со работната група на Владата

CENTAR MKD
Работната група формирана од Владата од претставници на Министерството за внатрешни работи, Министерството за транспорт и врски, Министерството за финансии, Министерството за економија и Агенцијата...
Локално

Прилепчани со предлози како најдобро да се распределат општинските пари

CENTAR MKD
Во рамките на четвртиот по ред „Граѓански парламент“, градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска во големата општинска сала пред граѓаните, НВО-секторот и другите граѓански...