Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Култура

Документарен филм за Илхами Емин вечерва во Кинотека

Вечерва со почеток во 19 часот во Кинотеката на Македонија ќе се одржи премиерата на документарниот филм Ѓулчинар Илхами Емин посветен на животот, уметноста и делата на турскиот поет, писател и човек од културата Илхами Емин. Филмот е во…

Објавен романот „Есторил“ од современиот српски писател Дејан Тиаго-Станковиќ

Во издание на скопската издавачка куќа „Слово“ објавен е романот „Есторил“ од современиот српски писател Дејан Тиаго-Станковиќ. Романот „Есторил“ предизвика големо внимение и одлични оценки во Србија, како и во Португалија, каде што е…

За наградите на ДПМ конкурирале 70 книги

На конкурсот за традиционалните награди на Друштвото на писателите на Македонија, за најуспешни остварувања во 2017 година, до сега пристигнаа 70 дела од 65 автори. Се очекува бројот на книгите да биде поголем со оглед на тоа дека конкурсот…

(Видео) Критичарите се согласни дека ова е најлошиот филм за 2017 година

Критичарите ја оценија футуристичкaта драма „Брајт“ (Bright) со Вил Смит како најлош филм за оваа година. На веб-страницата за филмски рецензии „Ротен томејтос“, „Брајт“ има само 32 отсто на скалата од 100 отсто што е прилично лоша…

Кинотека на Македонија: Проекција на филмот Ѓулчинар Илхами Емин

На 25 декември со почеток во 19 часот во Кинотеката на Македонија ќе се одржи премиерата на документарниот филм Ѓулчинар Илхами Емин посветен на животот, уметноста и делата на турскиот поет, писател и човек од културата Илхами Емин. Филмот…

Гала премиерата на „Ромео и Јулија“ на Пројковски во Истамбул поздравена со овации

Со аплауз и овации беше поздравена гала премиерата на шекспировата „Ромео и Јулија“ во режија на Дејан Пројковски, која се одигра синоќа во Националниот театар во Истамбул, Република Турција. Гала премиерата беше посетена од видни личности…

Министерството за култура ја објави последната верзија на нацрт-стратегијата за културен…

Министерството за култура на својата интернет-страница ја објави последната верзија на нацрт-стратегија за културен развој 2018-2022 во оваа неофицијална форма, со цел таа да биде што побргу достапна до јавноста и сите заинтересирани.…

Изложба со наслов „Чеиз“ на Јана Манева – Чупоска во галерија „Остен“

Во галеријата „Остен“ утре со почеток во 19.30 часот ќе биде отворена изложбата со наслов „Чеиз“ која претставува ликовно-дизајнерски обид за креирање на современ дизајн на текстил инспириран од орнементи и везови од женската народна носија…

Филмскиот фестивал „Џифони“ патува во Тетово

На 22 и 23 декември во Тетово ќе се одржи „Џифони Македонија патува“ како патувачки дел од фестивалот во помалите градови од Македонија. Настанот ќе се одржува во средното училиште ССОУ „Моша Пијаде“ – Тетово каде што учениците од…

Над 600 уметници и здруженија до Град Скопје пријавиле проекти од областа на културата

Град Скопје информира дека на јавниот повик за финансирање проекти и активности од областа на културата за  2018 година, кој заврши на 18 декември, е евидентиран огромен интерес и пристигнати се рекорден број пријави во споредба со…

Велешкиот театар со награди за најдобрите вработени

За посебен работен ангажман во остварувањето на годишната програма на велешкиот театар ќе бидат доделени награди за актер, актерка и сценски работник. Управата на НУЦК Театар „Јордан Х.К-Џинот“ – Велес ќе ги награди најдобрите вработени…

„Икони XIV-XX век” во Чифте амам

Во Националната галерија на Македонија, објект Чифте амам, на 21 декември  2017 година (петок) во 19 часот ќе се отвори  изложбата „Икони  XIV-XX век”. Во средината на дваесеттиот век во културното живеење во Македонија  се јавува потреба …

Заврши второто издание на фестивалот за критичка култура КРИК

Со перформансот „Настанување со музејот“ на рускиот уметнички колектив „Что делат“ и локалните учесници од Македонија, вчеравечер заврши второто издание на фестивалот за критичка култура КРИК. „Беше чест да се работи со гостите од…

Маша и Медо денеска во Скопје, утре во Прилеп и Битола

Денеска во 17 часот, во ВИП Арената „Борис Трајковски“ ќе започне претставата за деца „Маша и Медо“, направена по истоимениот цртан филм. Руска актерка екипа по овој повод доаѓа во Македонија, а претставата ќе биде синхронизирана на…

Вечер со поезијата на Ристо Јачев во Велешкиот театар

Во четврток, во фоајето на Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес, со почеток во 20 часот ќе се одржи Вечер со поезијата на Ристо Јачев. Модератор на поетската вечер ќе биде писателот и драматург Сашо Димоски, а избор од поезијата на Јачев…

Поетесата Надица Лешникоска е годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“

Годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“ за млад автор до 35-годишна возраст што ја доделува Домот на културата „Кочо Рацин“ од Скопје е младата македонска поетеса Надица Лешникоска од Скопје за збирката поезија „Кирија за срце“.…

Изложба на уметникот Андреј Миневски „Секвенци од создавање“ во Прилеп

Во НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, 15 декември, со почеток во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Секвенци од создавање“ од Андреј Миневски. Андреј Миневски е роден на 26.04.1992 година во Скопје. Средно училиште завршува во…

Објавен конкурс за избор на роман на годината на Фондацијата „Славко Јаневски“

Фондацијата за унапредување и промоција на културата „Славко Јаневски“ распиша конкурс за доделување на наградата „Роман на годината за 2017 година“. Фондацијата „Славко Јаневски“ доделува единствена годишна награда „Роман на годината“,…

Македонија во тага – почина познатата новинарка

Денес на 64-годишна возраст во Скопје почина поетесата и новинарка Лилјана Дирјан. Таа е родена во Скопје. Дипломирала на Филолошкиот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје. Била на студиски престој во Париз како…

Во „Кино Култура“ проекција на документарци посветени на човековите права

Во „Кино Култура“ утре ќе бидат прикажани два од трите филма кои оваа година го чинат репертоарот на фестивалот што ги слави човековите права, Movies that Matter. Станува збор за филмските наслови Who’s Gonna Love Me Now (Израел/Велика…