Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Култура

Хилари Клинтон на наградите „Греми“ читаше делови од книга за Трамп

Поранешната демократска кандидатка на претседателските избори во САД во 2016 година, Хилари Клинтон, неочекувано се појави на доделувањето на наградите „Греми“ во Њујорк. Таа беше присутна, како што пренесуваат светските медиуми, во…

Прогласена наградата за песната „Љубов“ од Томислав Османли

Во салата на „Театро специјале“ во Каникати, седиштето на манифестацијата на Сицилија, Италија, се одржа завршната манифестација на која свечено беа доделени наградите „Анџело Ла Векија“ од 3. меѓународен поетски конкурс Il Parnaso. Во…

“Цедена” – Нова книга на поетот Ристо Лазаров

Излезе од печат триесеттата по ред книга поезија на поетот Ристо Лазаров со наслов “Цедена”. Форматот на книгата е ист како и последните десетина книги на овој поет: седум циклуси по седум песни, плус една воведна песна. Автор на…

Агенцијата за филм поддржа 17 проекти, долгометражни ќе снимаат Манчевски, Тозија, Дума

Агенцијата за филм на последниот конкурс за филмски проекти даде поддршка на вкупно 17 филма, меѓу кои 3 долгометражни играни филмови, 5 долгометражни копродукциски проекти со македонски малцински удел, 2 документарни долгометражни филмови,…

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

Во Министерството за надворешни работи денеска по повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот ќе се одржи комеморативна церемонија и ќе биде отворена изложба на тема „Изгубениот свет на сефардските Евреи од Западниот Балкан“. На…

Симфониски концерт „Чајковски и Бетовен“ во Македонската филхармонија

В среда, 31 јануари, со почеток во 20 часот во Македонската филхармонија ќе се одржи симфонискиот концерт „Чајковски и Бетовен“. Како солист ќе настапи еден од најуспешните европски виолинисти, Роман Симовиќ, кој моментно е…

Светски познатиот танцов колектив Fire of Anatolia доаѓа во Скопје

Светската атракција Fire of Anatolia со нивното спектакуларно шоу кое никого не остава рамнодушен на 12 март годинава доаѓа во Скопје, во Вип-aрената „Борис Трајковски“. „Основен концепт на проектот Fire of Anatolia е спојот на…

Почна снимањето на новиот филм на Теона Стругар Митевска „Господ постои, нејзиното име е…

Овој месец почна снимањето на најновиот филм на Теона Стругар Митевска „Господ постои, нејзиното име е Петрунија”. Минатата недела филмот беше поддржан и од престижниот француски фонд Aide aux cinémas du monde, на националната агенција за…

Изложба „Москва денес“ во Музејот на Град Скопје

Во Музејот на Град Скопје на 30 јануари со почеток во 19 часот ќе биде отворена изложба под наслов „Москва денес“. Изложбата, којашто се базира на официјалните фотоматеријали доставени од Москва, го отсликува современиот урбанистички…

Изложба „Москва денес“ во Музејот на Град Скопје

Во Музејот на Град Скопје на 30 јануари со почеток во 19 часот ќе биде отворена изложба под наслов „Москва денес“. Изложбата, којашто се базира на официјалните фотоматеријали доставени од Москва, го отсликува современиот урбанистички…

Распродадени билетите за „Златна бубамара“

Билетите за манифестацијата „Златна бубамара на популарноста“, што годинава се одржува на 22 февруари во ВИП-арената „Борис Трајковски“, денеска напладне биле пуштени во продажба и распродадени за 45 минути, информираат организаторите на…

„Моцартовите перипетии“ со атрактивната обоистка Сања Ромиќ во Македонската филхармонија

На програмата на Македонската филхармонија овој четврток, 25 јануари, во 20 часот е симфонискиот концерт „Моцартовите перипетии“, на кој, како што кажува насловот, ќе бидат изведени дела од музичкиот гениј Волфганг Амадеус Моцарт. Како…

„Лавиринтот 3: Лек за смртта“ во исто време достапен во книжарниците и во кината

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најавува објавувањето на романот „Лавиринтот: Лек за смртта“, третиот дел од мегапопуларниот серијал Maze Runner од американскиот писател Џејмс Дашнер, кој го освои светот, и како книга и како филмско…

Пуштени во продажба билетите за Murder Ballads

Билетите за концертот по повод Денот на вљубените – Murder Ballads, кој ќе се одржи на 14 февруари, ќе бидат пуштени во продажба од денеска. По цена од 800 и 1000 денари, ќе можат да се набават на билетарницата на Македонската филхармонија,…

Алаѓозовски во Давос: Македонија го поддржува концептот на култура на изградба

Во Давос, Швајцарија, во тек е конференција на министрите за култура од земјите потписнички на Европската културна конвенција и од земјите набљудувачи на Советот на Европа. Денеска на конференцијата се обрати и министерот за култура на…

Бесплатен филмски маратон во кино „Милениум“

Во рамките на традиционалниот мултимедијален настан „Роденден“, кој секоја година се одржува во организација на Младинскиот културен центар, кино „Милениум“ утре на своите посетители ќе им понуди бесплатен филмски маратон. Македонскиот…

Промоција на учебникот „Алергологија“

Во свечената сала на деканатот на Медицинскиот факултет во Скопје, денеска ќе биде промовиран учебникот „Алергологија“ од професор д-р Дејан Докиќ и соработниците: проф. д-р Магдалена Антова, проф. д-р Горица Брешковска, проф. д-р Емилија…

Епохата на естетскиот плурализам – дебата за критиката

По повод 90-годишнината од раѓањето на академик Милан Ѓурчинов, Друштвото на писателите на Македонија организира трибина под наслов „Епохата на естетскиот плурализам – дебата за критиката“, во која ќе учествуваат академците Влада Урошевиќ и…

Филмот „Исцелител“ ќе се прикажува на најголемиот филмски фестивал во Норвешка

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески ќе се прикажува на најголемиот интернационален филмски фестивал во Норвешка – Тромсо. Премиерата ќе се одржи на 16 јануари, а филмот ќе има уште две проекции во текот на фестивалот.…

Том Хенкс е најдобар актер на сите времиња

Според анкетата на сајтот Ранкер, Том Хенкс е најдобар актер на сите времиња. За него гласале 1,1 милион луѓе. Хенкс, кој се прослави со филмовите „Форест Гамп“, „Спасувањето на војникот Рајан“, „Филаделфија“ и други, го доби ова признание…