Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Култура

Овации од белгиската публика за Симон Трпчески

(MИА) - Македонскиот пијанист Симон Трпчески, ја одушеви белгиската публика синоќа во една од најпрестижните сали во земјата, „Бозар“ во Брисел. Заедно со симфонискиот оркестар на белгиската национална оперска куќа „Ла Моне“, Трпчески го…

Премиера на претставата „Коцкар“ од Достоевски, во режија на Дејан Пројковски

(МИА) - Народниот театар-Битола вечер на големата сцена во матичниот театар премиерно ќе ја прикаже претставата „Коцкар“ од Фјодор Михајлович Достоевски, а во режија на Дејан Пројковски. Со оваа претстава театарот ја почнува новата…

Премиери на документари и играни филмови на млади автори во Кинотека

(МИА) - Три документарни и два играни краткометражни филмови на неколку млади македонски автори вечер ќе бидат прикажани во Кинотека на Македонија, во продукција на Центарот за образование, култура и уметност „Данаил Станојески“ – ДАСТА…

Македонски уметници на изложба за 50 години од „2001: Одисеја во вселената“

(МИА) - Режисерот Јане Алтипармаков и фотографката Наташа Гелева ќе учествуваат на изложбата „2001: Одисеја во вселената - 50 години“ која на 21 март ќе биде отворена во Филмскиот музеј во Франкфурт. Се работи за ретроспективна изложба…

Со изложба на маски почнаа карневалските свечености во Прилеп

Со изложбата на маски во Центарот за култура „Марко Цепенков“ денеска почна тридневниот карневалски спектакал во Прилеп „Прочка 2018“, коj ќе кулминира со главното карневалско дефиле в недела, на Прочка. Oрганизаторите на карневалот,…

Солистички концерт „Вокална магија“ на бас-баритонот Милан Силјанов во Македонската…

Македонската филхармонија за 22 февруари во 20 часот го најавува концертот „Вокална магија“, на кој како солист ќе настапи извонредниот бас-баритон од Швајцарија, уметник кој има македонско потекло, Милан Силјанов. Силјанов, кој е…

Влатко Стефановски ќе биде прв филмски уредник со причина во Кинотеката на Македонија

Кинотеката на Македонија овој месец ќе го воведе филмскиот циклус „Уредник со причина“ во кој ќе бидат прикажувани филмови избрани од некоја јавна личност. Програмата ќе претставува филмска селекција која го потенцира персоналниот аспект на…

Филхармонијата ќе поднесе приговор до Министерството за култура за одобрување непостојни…

Македонската филхармонија ќе поднесе приговор до Министерството за култура за одобрување средства за непостојни проекти. Ваквата одлука доаѓа бидејќи вчера беше објавено дека Филхармонија добила 4.600 евра за концерт со „Бернајс…

Отворен филмскиот фестивал „Киновева“

Вчера во Кинотеката на Македонија се отвори ретроспективната програма на меѓународниот филмски фестивал „Киненова“ – Скопје со проекцијата на шпанскиот дебитанстки филм „Летo 1993“ на Карла Симон. Во рамките на програмата се прикажуваат…

Друштвото на писателите ќе ги врачи наградите за најдобри книжевни дела во 2017 година

Во Друштвото на писателите на Македонија, утре (13 февруари) од 12 часот, ќе се одржи свечениот собир во знак на одбележување на 71-годишнина од формирањето на ДПМ. Реч по повод годишнината на македонската писателска асоцијација ќе има…

Ексклузивно претставување на македонската книжевност во Полска

Во новиот број на реномираното полско книжевно списание Wyspa („Остров“) на воведно место е претставена македонската книжевност. Во списанието е објавен осврт за македонската книжевност од проф. д-р Лила Мороз-Гжелак од Полската…

Изложба „Борко Лазески 1917-1993“ во Даутпашиниот амам

Одбележувањето на 70-годишнината на Националната галерија на Македонија е посветено на уште еден голем јубилеј, 100 години од раѓањето на Борко Лазески. Чествувањето започна со промоција на монографското издание „Борко Лазески 1917-1993“,…

„Исцелител“ прогласен за најдобар интернационален филм во Санта Барбара, Калифорнија

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е добитник на награда за најдобар филм на престижниот филмски фестивал во Санта Барбара, Калифорнија во Соединетите Американски Држави. Филмот се натпреваруваше во интернационалната селекција…

Вечер со поезијата на Игор Крајчев во велешкиот театар

В среда, 14 февруари, во фоајето на Театарот „Јордан Х. К. -Џинот“ во Велес, со почеток во 20 часот, ќе се одржи вечер со поезијата на Игор Крајчев. Модератор на поетската вечер ќе биде писателот и драматург Сашо Димоски, а избор од…

Комисиите за култура поддржале некомерцијални проекти-новини за интердисциплинарни…

Претседателите на комисиите што по дејности одлучувале за поддршка на проектите од годинешниот конкурс за култура, на денешната прес конференција ги образложија своите одлуки. Вкупно се добиени повеќе од 5000 пријави (5018).Во речиси сите…

„Бикини Мун“ на Манчевски на ФЕСТ во Белград

„Бикини Мун“, петтиот филм на Милчо Манчевски, ќе има европска премиера на белградски ФЕСТ, каде што македонскиот режисер ќе биде и претседател на жирито. Филмот ќе биде прикажан и на фестивалот „Фантаспорто“ во Порто. Следниот месец…

Објавена збирката поезија „Нема што повеќе да се изгуби“ од Наџван Дарвин, еден од…

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје соопшти дека збирката поезија „Нема што повеќе да се изгуби / Nothing More to Lose“ од палестинскиот поет Наџван Дарвиш е објавена двојазично на македонски и на англиски јазик. Препевот на македонски е…

Прилепските млади поети меѓу најдобрите на Балканот

Ерика Јованоска и Борис Ночески, ученици од IX одделение од ООУ„Кире Гаврилоски – Јане“ од Прилеп, се единствените млади поети што ја претставија Македонија на меѓународниот фестивал „Деца поети“, што се одржа на почетокот на февруари во…

Ќазим Асотиќ назначен за нов в.д. директор на МОБ

Фаготистот Ќазим Асотиќ е назначен за нов в.д. директор на Македонската опера и балет (МОБ). Асотиќ е редовен член на МОБ од 1991 година. Завршил средно музичко училиште во МБУЦ „Илија Николовски – Луј“ во Скопје, отсек фагот, а…

Kонкурсот за стипендии „Борис Трајковски“ за школување во гимназијата „Нова“

Фондацијата „Борис Трајковски“ и Меѓународното училиште „Нова“ по 14. пат го распишаа конкурсот за стипендии за четиригодишно школување во гимназијата „Нова“. Повикот е отворен до 22 февруари и може да се пријавуваат деветооделенци од цела…