Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Зоран Заев и Владата работат турбо – еве какви мерки соопштија

Претседателот на Владата на Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев заедно ги презентираа мерките од Планот за економски раст, усвоени на една од последите Владини седници. Заев истакна дека по 3 месечна…

Заев: Просечната цена на тутунот достигна 209,5 денари, што е добро за производителите

Просечната цена за откуп на килограм тутун до сега е 209,5 денари и со исплатата на субвенциите кои ќе бидат во предвидениот рок, таа ќе достигне во просек од 269 денари, изјави денеска премиерот Зоран Заев при посетата на откупните…

„Нисан“ во Русија повлекува 127 илјади возила со грешка

Јапонската автомобилска компанија „Нисан мотор“ ќе повлече повеќе од 127.7 илјади возила во Русија, соопшти рускиот регулатор Ростандард. „Причината за повлекувањето на моделите на „нисан“ – „note“ и „tiida“ произведени од 30 август 2008…

Премиерот Заев на средба со Здружението на приватни стопанственици од индустриската зона…

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска оствари средба со претставници на Здружението на приватни стопанственици од индустриската зона Визбегово-Стенковец. Во продолжение интегрален текст од соопштението на…

Министерството за земјоделство плати за заостанати членарини во меѓународните организации

Од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информираат дека извршиле исплата од околу 137 илјади евра по основа на заостанати долгови за претходни години за неплатени членарини во меѓународни организации за земјоделство.…

Горивата пак поскапеа – дизелот скоро 60 денари за литар

Од ноќеска на полноќ се зголемуваат малопродажните цени на бензините и на дизелот за половина денар, додека цената на екстра лесното масло за домаќинство се зголемува за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според…

Се вработиле речиси 153 илјади лица за десет месеци од 2017

Во периодот од 1 јануари до 31 октомври годинава во Македонија се вработиле вкупно 152.964 лица. Од нив, 63.461 лица се вработиле на неопределено време, а 89.503 на определено, покажуваат податоците на Агенцијата за вработување на Република…

Вредноста на биткоинот во еден ден скокна за речиси 50 отсто

Вредноста на биткоинот денеска нагло скокна над 40 отсто и во овој момент изнесува речиси 16.000 долари. Овој скок на вредноста на биткоинот доаѓа само еден ден откако оваа криптовалута го доживеа најголемиот пад на вредноста оваа година…

Грција лежи на богатство: 230 тона злато и 1.500 тона сребро се уште неискористени

Грција е една од ретките европски земји кои имаат неискористени резерви на злато и сребро и тоа токму на Халкидики. Таму се наоѓаат големи резерви на тој неискористен метал, се истакнува во последното издание на "Handelsblatt German…

Новиот Закон за персонален доход обезбедува дополнителни седум милиони евра годишно за…

Со усвојувањето на измените на Законот за персонален доход, сите оние земјоделци на кои земјоделството им е основна дејност и имаат приход до еден милион денари во тековната година, персоналниот данок кој во текот на годината им се…

За неколку дена секој вработен во Македонија ќе добие по 9.000 денари

Македонските компании се обврзани да исплатата право на регрес кое е познато како К-15 до крајот на оваа година, односно 31-ви декември. Првичните пресметки говорат дека сите вработени во приватниот сектор ќе добијат меѓу 9.000 и 13.500…

Собранието со 62 гласа „за“ го изгласа државниот буџет за 2018 година

Собранието, со 62 гласа, без гласови против и без воздржани, вечерва го изгласа Буџетот на Република Македонија за 2018 година. Буџетот за 2018 година ја отсликува економската и социјалната политика на Владата, чија цел е стабилен…

В година исклучените домаќинства од парно нема да плаќаат паушал, објави Владата

Владата денеска информира дека домаќинствата што се исклучени од централното греење во Скопје во 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот што во моментот го плаќаат. Од Владата наведуваат дека овој проблем е предвидено да…

Сугарески в година очекува целосно функционален автопат на Коридорот 10x

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска во Битола се обрати на форумот „Важност на Пан-европскиот коридор 10 Д за Република Македонија, Балканскиот Полуостров и Европската Унија“. „Република Македонија со својата…

Претприемачите добија решенија за субвенции преку кои ќе го унапредуваат своето работење

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска врачи решенија и договори за субвенции по мерките од програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2017 година, со кои беа поддржани над 150 претприемачи. „Преку програмата…

Супер изненадување од Vip во 2018 за своите корисници – ова се новитетите со кои ќе…

Следејќи ја својата посветеност за комплетен фокус кон своите корисници и нудејќи поволности во Комбо пакетите за конвергентни услуги со кои корисниците добиваат уште еден начин да ја збогатат ТВ содржината во нивниот дом истовремено…

Се укинува еден од најголемите “арачи”: Владата предмалку соопшти мерка која…

Владата на Република Македонија ја информира јавноста дека домаќинствата кои се исклучени од централното греење во град Скопје, во наредната 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот кој во моментов го исплаќаат. Проблемот…

Вицепремиерот Анѓушев ги покани шведските компании да инвестираат во Македонија

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари средба со амбасадорот на Кралството Шведска во Македонија, Н.Е. Матс Арне Стафансон, на која ги презентираше мерките од Планот за економски раст и…

Со промена на законите до целосно искористување на туристичките потенцијали

Измените на законите за туристичка и угостителска дејност ќе ги дефинира работна група составена од претставници на Министерството за економија, локалната самоуправа, планските региони, факултетите за туризам и угостителство, Државниот…

НБРМ: Вкупните активности на банкарскиот систем со раст од 0,2 проценти во третото…

Во третиот квартал од оваа година, во услови на постепено стабилизирање на очекувањата на домашните економски субјекти, вкупните активности на македонскиот банкарски систем продолжија да растат, односно бележат квартален раст од 0,2…