20.8 C
Скопје
21. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Макрон: Би разговарал со Путин, верувам во моќта на дијалогот

Францускиот претседател Емануел Макрон призна дека не разговарал со рускиот претседател Владимир Путин во последните неколку месеци, но вели дека би сакал да го продолжи дијалогот со рускиот лидер.

„Верувам во моќта на дијалогот и би го продолжил со Путин. Немаше дијалог во последните неколку месеци“, рече Макрон, додавајќи дека би можеле да разговараат и за прашањето за нуклеарните централи.

Во март, францускиот претседател ја отфрли идејата дека односите меѓу него и Путин се заладени и потсети дека тој неколку пати разговарал со рускиот претседател откако Русија започна војна во Украина./Извор:Makfax