39.8 C
Скопје
15. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Гутереш: Израел шири дезинформации за мене

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, го обвини Израел дека шири дезинформации за него за време на повеќе од осуммесечната војна меѓу Израел и палестинските милитанти Хамас во Појасот Газа.

„Многупати го слушнав истиот извор како тврди дека никогаш не сум го нападнал Хамас, дека никогаш не сум го осудил Хамас, дека сум поддржувач на Хамас“, рече Гутереш на прес-конференција зборувајќи за интегритетот на информациите, без да го именува Израел.

„Го осудив Хамас 102 пати, 51 од нив во официјални говори, а другите на разни социјални платформи. Вистината секогаш победува на крајот“, додаде.

Амбасадорот на Израел во ОН, Гилад Ердан, рече дека осудите на Гутереш се „празни зборови во споредба со неговите постапки“.

„Неговата единствена цел е да му помогне на Хамас да ја преброди оваа војна. Сметаме дека заслужува презир тоа што генералниот секретар одбива да се придржува до стандардите на ОН и дава искривена слика за настаните на теренот“, тврдеше Ердан.

„Антонио Гутереш е соучесник на теророт и треба да поднесе оставка денеска“, рече израелскиот амбасадор.

Односите меѓу ОН и Израел долго време беа затегнати, а за време на војната меѓу Израел и Хамас тие само се влошија.

Израел ги обвини ОН дека дејствуваат против нивната држава обвинувајќи го персоналот на ОН за соработка со Хамас и други милитанти. ОН истражува некои од наводите, но изворите велат дека во многу случаи допрва треба да се добијат докази од Израел./Извор:Makfax