20.8 C
Скопје
21. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

На Табановце зголемена фреквенција на возила, се чека до половина час

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На ГП Табановце се бележи зголемена фреквенција на возила, времето на чекање за влез во Македонија е од 15 до 30 минути. На другите гранични премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата, соопшти АМСМ.

Поради вршење градежни активности на објект – реконструкција со проширување на регионалниот пат Р1109, делница Понов мост – влез во Богданци, сметано од 24.6.2024 година, ќе биде поставен привремен режим на сообраќај.

АМСМ препорачува приспособена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде што има можност од појава на одрони. Ова особено се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево./Извор:Makfax