26.8 C
Скопје
19. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
.МАКЕДОНИЈА

(Видео) Хеликоптер на МВР исфрли над 20 тони вода врз пожар во кичевско

(Видео) Хеликоптер на МВР исфрли над 20 тони вода врз пожар во кичевско

Денеска (21.06.2024) хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици на МВР, по добиено барање од ЦУК, дејствуваше на пожарот на отворено во атар на с.Цер (општина Кичево). Хеликоптерот исфрли над 20 тона вода и го стопира кракот што се наближуваше да зафати букова шума.