25.8 C
Скопје
21. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
.МАКЕДОНИЈА

Елиф Елмас: „Мајка ми е мојот најстрастен навивач“

Фудбалскиот дијамант, како што го нарекуваат голем број на љубители на фудбалот, на само 24 година зад себе има одлична кариера за која би сонувал секој фудбалер. Првите професионални чекори ги започнува во Работнички, потоа продолжува во турскиот гигант Фенербахче, италијанскиот Наполи, со кого станува првак на Италија, го освојува и италијанскиот куп. Моментално е фудбалер на германскиот Лајпциг. Исто така е и незаменлив играч на репрезентацијата на Македонија.

Но, темпераментниот Елиф не застанува тука. Неговите соништа се многу по поголеми. Неговата крајна цел е освојување на УЕФА Лигата на шампионите и пласман на Светско првенство со репрезентацијата на Македонија. „Зашто да не“, вели Елиф, во интервјуто за порталот Рацин.мк. Со него разговаравме пред самиот почеток на Европското првенство во фудбал, кој започнува на 14 јуни во Германија. За да успее во неговите соништа ќе биде упорен, ќе работи уште повеќе и ќе се бори со сета своја енергија.

Целото интервју прочитајте го на Рацин.мк (ЛИНК)